PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2023-04-26
Jakie wkręty wybrać do montażu okien i drzwi?
Dopasowane kołki, wkręty oraz łączniki zarówno przy montażu nowej, jak i wymianie starej stolarki tworzą stabilne połączenie i są nieodłącznym ...

POLSKIE OKNA I DRZWI
ul. Modlińska 6
03-216 Warszawa

tel. 22 811 20 64
fax 22 811 20 64
biuro@poid.eu
www.poid.eu

» więcej o firmie

Montaż okien i drzwi trwa z reguły kilka godzin, ale jego efekty są widoczne przez cały cykl „życia" wyrobu - kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nieodłącznym elementem prac montażowych jest mocowanie mechaniczne. Prawidłowe dopasowanie i użycie wkrętów wpływają na jakość oraz trwałość stolarki.

Poza skutecznym uszczelnieniem stolarki, bardzo ważne jest również jej stabilne zamocowanie. Dzięki temu jest ona odporna na naprężenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych i zachowuje swoje parametry termoizolacyjne.

Nie daj się wkręcić - jak uniknąć błędów montażowych?

Przy montażu stolarki ważne jest, żeby do minimum ograniczyć ryzyko popełnienia błędów, które mogą potem skutkować znacznymi stratami ciepła, problemami z obsługą, a nawet deformacją wyrobu. Kluczowe jest stabilne zamocowanie mechaniczne okien i drzwi do muru za pomocą dopasowanych wkrętów. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?


  • właściwy dobór rozmiarów wkrętów: żeby skutecznie przenosić wszystkie obciążenia, np. wywołane parciem wiatru, czy wynikające zcodziennego użytkowania, stolarka musi być przymocowana z użyciem odpowiednio dobranych łączników. Powinny być one dopasowane pod względem długości i średnicy, z uwzględnieniem głębokości zakotwienia oraz grubości mocowanego elementu
  • dobre umiejscowienie oraz wykorzystanie odpowiedniej ilości wkrętów: równie istotne jest właściwe rozmieszczenie wkrętów i określenie ich ilości. Zachowanie rekomendowanych odstępów od krawędzi muru pozwoli ograniczyć ryzyko powstawania pęknięć. Informacje na ten temat ilości i rozmieszczenia wkrętów powinny być umieszczone w instrukcji montażowej danego produktu
  • dobór rodzaju zamocowania do podłoża i do typu montażu: innego rodzaju mocowania używamy np. do ściany z betonu, a jeszcze innego w przypadku muru z ceramiki lub prac montażowych w budownictwie drewnianym. Przy wyborze wkrętów trzeba też uwzględniać sposób, w jaki montowane są okna lub drzwi (np. ciepły montaż).

Nowoczesne techniki zamocowań

Jaki rodzaj mocowania wykorzystać zatem w zależności od techniki montażowej? - Trwałe połączenie stolarki z murem zapewniają nowoczesne, przeznaczone do tego typu prac kołki, wkręty i łączniki. Niezalecane jest natomiast użycie tzw. kołków szybkiego montażu. Są one dobre np. do listew przyściennych, ale nie sprawdzą się tam, gdzie niezbędne jest stabilne połączenie przenoszące duże obciążenia - mówi Artur Michalak, Product Manager firmy Klimas Wkręt-met, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom".

Prezentujemy najczęściej stosowane rozwiązania montażowe i rekomendowane dla nich łączniki:

  • montaż poza otworem okiennym/drzwiowym - sposób montażu, w którym okno lub drzwi wysunięte są poza lico muru, przy pomocy specjalnych blach, łączników lub prowadnic dostarczanych przez producentów stolarki. Rekomendowane rozwiązanie to montaż dwu lub wielopunktowy do wnęki okiennej/drzwiowej przy użyciu kołków ramowych np. KPS-FAST-S z wkrętem z łbem stożkowym. Tego typu kołki zapewniają odpowiednie zagłębienie w mocowanym elemencie, skuteczną ochronę antykorozyjną oraz mocne i trwałe połączenie systemu montażu z podłożem.
  • montaż w strefie ocieplenia ścian - sposób montażu w strefie ocieplenia przy użyciu dedykowanego systemu zamocowań. Rekomendowane jest tu zastosowanie wielopunktowego montażu, np. przy pomocy kołków ramowych KPR-FAST-K. Posiadają one łeb sześciokątny typu SW, który daje większą możliwość dociągnięcia elementów systemu do podłoża przy pomocy klucza.
  • montaż w otworze okiennym/drzwiowym - montaż w środkowej części otworu okiennego/drzwiowego przez specjalne otwory montażowe w ościeżnicy, w podłożach pełnych. Odpowiednim rozwiązaniem jest montaż przy użyciu wkrętów hartowanych do ościeżnic, np. WHO i WHOW. Takie wkręty nie wytwarzają naprężeń - można je więc stosować nawet blisko krawędzi muru, a technika wkręcania bezpośrednio w podłoże przyspiesza montaż w porównaniu do tradycyjnych kotew rozporowych
  • montaż w otworze zlicowany - sposób montażu na krawędzi otworu okiennego/drzwiowego, zlicowany ze ścianą przez specjalnie dedykowane otwory montażowe w ościeżnicy. Mocowanie mechaniczne stolarki przy tego typu montażu można wykonać np. przy użyciu łącznika do ościeżnic LO. Specjalna konstrukcja jego stalowej tulei zapewnia odpowiednie rozparcie w podłożu. Zlicowany łeb śruby można natomiast całkowicie zakryć zaślepką, co daje estetyczne wykończenie.

Dopasowane kołki, wkręty oraz łączniki zarówno przy montażu nowej, jak i wymianie starej stolarki tworzą stabilne połączenie i są nieodłącznym elementem nowoczesnych prac montażowych.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ- Zadbaj o ciepły dom": FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook'u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/