PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2023-01-13
Rozwiązania energooszczędne odpowiedzią na aktualną sytuację ekonomiczną
W jaki sposób okna wysokiej jakości mogą zapewnić większą stabilność finansową? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

AWILUX Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Budowlanych 9
64-100 Leszno

tel. 65 525 42 90
fax 65 525 42 91
info@awilux.com
www.awilux.pl

» więcej o firmie

Ze względu na obecną sytuację na świecie oraz podwyżki cen energii, inwestorzy poszukują produktów zapewniających bezpieczeństwo finansowe oraz energetyczne. Wśród nich są nie tylko nowoczesne materiały budowlane czy efektywne elementy systemów instalacyjnych, ale także stolarka otworowa w klasie premium. W jaki sposób okna wysokiej jakości mogą zapewnić większą stabilność finansową? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Aktualny kryzys energetyczny i światowe uwarunkowania ekonomiczne doprowadziły do sytuacji, w której świadomi inwestorzy zmieniają podejście do oferowanych rozwiązań. Coraz częściej podejmują się oni renowacji lub termomodernizacji istniejących budynków, a mniej inwestują w nowe projekty. Kierują się przede wszystkim opłacalnością danego zakupu, który ma w przyszłości zapewnić im bezpieczeństwo energetyczne.

W tym aspekcie umacnia swą rolę stolarka okienna, która od wielu lat uznawana jest za jeden z najważniejszych elementów energooszczędnego budownictwa. Co za tym stoi?

Widok na ograniczenie strat ciepła

Źle dobrane okna odpowiadają za utratę nawet 25% ciepła z wnętrza, dlatego właśnie one pełnią tak ważną rolę w tworzeniu energooszczędnego domu, który przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię.

- Większość domów w Polsce jest wysoce energochłonna, a nieocieplone budynki ze starymi, nieszczelnymi oknami to jeden z kluczowych czynników wpływających na większe zużycie energii. Dlatego odpowiednia izolacja domu jest jednym z elementów kompleksowej termomodernizacji - zwłaszcza pod względem doboru okien o wysokich parametrach izolacyjności - wyjaśnia Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Okna energooszczędne z jednej strony chronią wnętrza przed utratą ciepła, a z drugiej pozyskują je z otoczenia, więc można je wręcz traktować jako źródło energii.

Energooszczędne okno - czyli jakie?

Aby okno było energooszczędne, należy wybrać dobry profil, wielokomorowy pakiet szybowy oraz kilka poziomów uszczelniania. Parametr energooszczędności okna określa się jako Uw. Wskazuje on, ile ciepła przenika przez okno. Im ten współczynnik jest niższy, tym wydatki poniesione na ogrzewanie powinny być mniejsze. Obecnie w Polsce, dla okien elewacyjnych współczynnik Uw musi wynosić maksymalnie Uw=1,1 W/(m²K), ale już w oknach energooszczędnych nie może przekroczyć Uw=0,8 W/(m²K).

W budynkach o dużym metrażu warto stawiać na montaż stałych przeszkleń bez możliwości otwierania. Są to okna typu fix, które gwarantują wyjątkową szczelność, jak również dodatkowe doświetlenie.

- Bardzo ważną rolę pełnią same szyby. Nowoczesne pakiety szybowe wyróżniają doskonałe parametry termoizolacyjne, a także możliwość dodatkowego dogrzania wnętrza. Z tego powodu okna zamontowane od nasłonecznionych stron warto wyposażyć na przykład w dostępny w ofercie AWILUX pakiet szybowy SunEnergy, który wpuszcza wyjątkowo dużo naturalnego światła, a ma niski parametr uciekającej energii - mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Ciepłe okna z ciepłym montażem

Bardzo ważnym aspektem w temacie okien energooszczędnych jest ich montaż. Obecnie najczęściej stosowany jest tzw. ciepły montaż. Poza standardową pianką, która stanowi izolację termiczną i akustyczną, stosuje się dwa rodzaje taśm - paroprzepuszczalną oraz paroizolacyjną. Ciepły montaż zmniejsza się ryzyko powstawania mostków termicznych i nadmiernych strat ciepła w pomieszczeniach, a budynek chroniony jest przed nadmierną wilgocią czy pleśnią.

Skorzysta też środowisko

Im cieplejsze okna zamontujemy, tym potrzebujemy mniej energii, by ogrzać swój dom zimą i ochłodzić latem. Inwestycja w energooszczędne rozwiązania wpływa więc nie tylko na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej czy opału, a co za tym idzie - zmniejszenie emisji szkodliwych związków do atmosfery.

- W temacie ekologii nie zapominajmy o samej kwestii modernizacji, w której nie wykorzystuje się nowych materiałów konstrukcyjnych, tym samym zmniejszając ślad węglowy i oszczędzając energię potrzebną do budowy nowych obiektów - mówi ekspert AWILUX.

Stolarka otworowa stanowi ważny element wpływający na energooszczędność, co jest szczególnie istotne w świetle szukania oszczędności. Jednak nie tylko inwestorzy reagują na aktualną sytuację ekonomiczną poszukując rozwiązań mających zapewnić im stabilność finansową. Również profesjonalni dystrybutorzy, świadomi rosnącej popularności inwestycji związanych z modernizacjami, zaczynają poszerzać swe kompetencje - tak, by maksymalnie wspomóc inwestorów w procesach decyzyjnych i wskazywać rozwiązania zapewniające stabilność, oszczędność energetyczną i pewność inwestycji.