PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2022-12-08
Czy mycie okien zimą jest możliwe?
Czy mycie okien zimą to dobry pomysł? I tak, i nie. Zobaczmy jak bezpiecznie i skutecznie myć stolarkę - nawet podczas mrozów. Co warto zrobić, a czego koniecznie trzeba unikać.

ABAKUS OKNA Sp. z o.o.
ul. Mickiewicza 76
16-070 Choroszcz

tel. 85 713 09 70
fax 85 719 34 70
sekretariat@abakus-okna.com.pl
www.abakus-okna.com.pl

» więcej o firmie

Mycie okien to nieodłączny element przedświątecznych porządków. Ale czy mycie okien zimą to dobry pomysł? I tak, i nie. Zobaczmy jak bezpiecznie i skutecznie myć stolarkę - nawet podczas mrozów. Co warto zrobić, a czego koniecznie trzeba unikać.

Mycie okien zimą jest dość problematyczne, zwłaszcza podczas mrozów. Dlatego wiele osób odpuszcza sobie tę część przedświątecznych porządków do wiosny. Inni czekają na jednodniową poprawę pogody i lekką odwilż. Takie okienko w prognozie, z nieco wyższą temperaturą, to idealny moment na porządki.

Ale nie wszyscy chcą czekać do wiosny i bardziej sprzyjającej aury. Czy istnieją jakieś przepisy na skuteczne i bezpieczne mycie okien zimą? Tak.

Mycie okien zimą - tego nie robić!

Zacznijmy jednak od tego, czego nie powinniśmy robić. Kiedy na podwórku temperatura jest na minusie, zwykła woda z detergentem nie pomoże - zamarznie nam na szybach i ramach tworząc cieniutką warstwę lodu. Ale nie to jest największym zagrożeniem.

Jeśli w duży mróz polejemy szyby ciepłą lub gorącą wodą możemy doprowadzić do ich pęknięcia. Z tego powodu koniecznie unikać należy wszelkich urządzeń myjących parą. Dodatkowo możemy trwale uszkodzić uszczelki.


Sposoby na mycie okien zimą - sprawdź jak!

Jak więc umyć brudne okna? Jeśli zaplanowaliśmy skorzystać z wody, należy przygotować chłodną, nie ciepłą. Paradoksalnie zimna woda zmienia się w lód dłużej niż ciepła. Można dodać do niej ocet lub alkohol - wówczas będzie jeszcze odporniejsza na mróz i tym samym pozbędziemy się nieestetycznych smug.

Jeszcze lepsze będą odpowiednie płyny do mycia szyb. Ale nie takie zwyczajne. Najlepszy będzie... zimowy płyn do szyb w aucie. On zamarznie najpóźniej! Pamiętaj tylko, by od razu po spryskaniu szybko przetrzeć okna. Ściągaczka z gumową końcówką sprawdzi się najlepiej. Najszybciej usunie wodę z powierzchni szyb i ram oraz umożliwi szybkie ich wytarcie do sucha.

Inną opcją jest korzystanie ze specjalnych urządzeń do mycia szyb zimą. Ale te są kosztowne, dlatego niewiele osób zdecyduje się na ich zakup.

Zobacz też: Czyste okna: co zrobić żeby można było myć je rzadziej?

Przygotuj siebie i dom

Inną kwestią jest przygotowanie domu i zabezpieczenie go przed zbytnim wychłodzeniem. Wiadomo, że nawet zimą powinniśmy wietrzyć pomieszczenia każdego dnia - to konieczne, by uniknąć nadmiernej wilgoci. Ale mycie stolarki to nieco inna sytuacja. Okna są wówczas otwarte znacznie dłużej.

Przed przystąpieniem do zasadniczej części pracy przygotuj więc wszystkie akcesoria i starannie zamknij drzwi. Unikniesz przeciągów i zminimalizujesz ilość chłodnego powietrza, które wpadnie do wnętrza domu. Warto też na kilka godzin przed porządkami zamknąć wszystkie grzejniki. Otworzyć je najlepiej dopiero, gdy wszystkie okna będą już czyste.

Zobacz też: Jak prawidłowo wietrzyć dom zimą?