PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2022-05-16
Okna bezpieczne dla dzieci
Co jakiś czas w mediach pojawiają się wiadomości o wypadnięciu dziecka przez niezabezpieczone okno. Do domowych tragedii często dochodzi nawet w otoczeniu rodziców, którzy ...

AWILUX Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Budowlanych 9
64-100 Leszno

tel. 65 525 42 90
fax 65 525 42 91
info@awilux.com
www.awilux.pl

» więcej o firmie

Dziecięca ciekawość nie zna granic, dlatego też warto się upewnić, że umożliwimy im poznanie świata w bezpiecznych warunkach. Aby ograniczyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku, pomyślmy o odpowiednich zabezpieczeniach.

Pomieszczenia, w których przebywają dzieci, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Dlatego w przedszkolach, szkołach, a także w domach, należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie elementy zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu podopiecznych. Chodzi tu m.in. o schody, gniazdka elektryczne, ostre narożniki, a  także okna, gdyż bez nadzoru i odpowiednich zabezpieczeń, stanowią wyjątkowe zagrożenie dla małych domowników.

Co jakiś czas w mediach pojawiają się wiadomości o wypadnięciu dziecka przez niezabezpieczone okno. Do domowych tragedii często dochodzi nawet w otoczeniu rodziców, którzy zajęci obowiązkami, nie zdążą z reakcją na czas. Jak zatem wybrać okno bezpieczne dla małych odkrywców?

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na mechanizm otwierania. Na rynku dostępne są okna z zabezpieczeniami, które nie pozwolą dziecku na ich otwarcie, a jedynie na uchylenie. Takie rozwiązanie ma też w swojej ofercie AWILUX.

- Z pakietem AwiKids otwarcie okna możliwe jest tylko po jednoczesnym przekręceniu kluczyka w klamce i zmianie położenia klamki. To powstrzyma skutecznie dzieci do 7 roku życia, które nie posiadają jeszcze takich zdolności manualnych, aby sobie z tym poradzić. Dlatego też, nawet w przypadku pozostawienia kluczyka w klamce, nie powinniśmy się martwić, ponieważ nie jest on jedynym zabezpieczeniem okna - wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX. - Warto też podkreślić, że pakiet w AwiKids można doposażyć już zamontowane okna.  

Jednak niebezpieczeństwa, które niesie ze sobą okno, dotyczą nie tylko ewentualnego wypadnięcia. W ferworze dziecięcych zabaw wystarczy moment, by ulubiona piłka czy inna zabawka uderzyła w szybę okienną. Pęknięte w ten sposób szkło mogłoby rozsypać się po całym pomieszczeniu i skaleczyć dziecko. Przed takim wypadkiem może nas uchronić szkło laminowane.

- Jest to rodzaj szyby, która po rozbiciu nie rozsypuje się, a w samym miejscu uderzenia powstaje splot promieniście rozchodzących się pęknięć - mówi ekspert AWILUX. - Warto zatem pomyśleć o szybach bezpiecznych w oknach tarasowych, czy w strefach, gdzie spędzamy dużo czasu, dzieci grają w piłkę czy szybko biegają.

Klasyczne progi mogą być przyczyną bolesnych potknięć. Planując okna do nowego domu, warto wybrać jako drzwi tarasowe rozwiązania z niskim progiem. Ograniczy to ryzyko upadku, a przejście na taras będzie komfortowe.

- W przypadku drzwi tarasowych otwieranych elektrycznie, zalecane jest zastosowanie zestawu czujników ruchu, zabezpieczających przed przytrzaśnięciem osoby, która znajduje się w świetle zamykanego przez silnik balkonu -  dodaje Rafał Buczek.

Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie moskitier, które powstrzymają owady przed wlatywaniem do pomieszczeń i zapewnią dzieciom bezpieczny sen. Warto też postawić na moskitiery montowane do ramy okna, ponieważ zapewniają one skuteczniejszą ochronę niż te montowane na rzepy czy taśmy.