PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2022-04-05
Ciepły montaż okien i drzwi
Ciepły montaż zapewnia dużo większą szczelność - nie tylko w przypadku budowy domów i mieszkań energooszczędnych. O zasadach i korzyściach ciepłego montażu opowiada Rafał Buczek.

AWILUX Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Budowlanych 9
64-100 Leszno

tel. 65 525 42 90
fax 65 525 42 91
info@awilux.com
www.awilux.pl

» więcej o firmie

Ciepły montaż zapewnia dużo większą szczelność - nie tylko w przypadku budowy domów i mieszkań energooszczędnych. O zasadach i korzyściach ciepłego montażu opowiada Rafał Buczek, menedżer sprzedaży leszczyńskiego producenta stolarki w klasie premium - firmy AWILUX.

Nowoczesne domy i okna od sprawdzonych dostawców są coraz cieplejsze. Stolarka energooszczędna posiada współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie 0,9 W/(m2K), a pasywna - nawet poniżej 0,8 W/(m2K). Coraz częściej spotykamy profile docieplone wkładkami termicznymi oraz potrójne pakiety szybowe, które wypełnione są argonem lub kryptonem. By cały dom spełniał surowe wymagania dotyczące energooszczędności, należy zdecydować się także na ciepły montaż stolarki. Wstawienie okien tradycyjnym sposobem sprawi bowiem, że stracą one swoje parametry, co przełoży się na straty energii dla całego domu.

- W ciepłym montażu liczy się sposób osadzenia ościeżnic i ich właściwe uszczelnienie. W tradycyjnym montażu bez wykonania izolacji paroszczelnej i paroprzepuszczalnej,  w miejscu styku okna z murem może pojawić się mostek cieplny, który nie tylko wpływa na straty energii, ale również może doprowadzić do powstania pleśni i grzybów. Ciepły montaż pozwala zachować najwyższe parametry nowoczesnych i energooszczędnych okien. W przypadku ciepłego montażu, poza tradycyjnymi piankami montażowymi, okno jest dodatkowo zabezpieczone foliami. Od zewnętrznej strony montujemy folię paroprzepuszczalną, która wyprowadza wilgoć z przestrzeni między oknem a murem, natomiast od wewnątrz znajduje się folia paroszczelna, która sprawia, że naturalna wilgoć wytworzona w domu podczas codziennych aktywności nie przedostaje się do przestrzeni międzyokiennej. Dzięki temu uszczelnienie pozostaje suche - wyjaśnia Rafał Buczek, menedżer sprzedaży w firmie AWILUX.

Warto wspomnieć, że coraz częściej stosuje się tzw. taśmę rozprężną, która eliminuje konieczność stosowania pianek montażowych. Posiada ona właściwości uszczelniające, a także ma funkcję paroszczelną i paroizolacyjną. Zastosowanie taśmy rozprężnej zdecydowanie przyspiesza montaż okien, bo zamiast klejenia taśm z obu stron profilu i muru stosujemy tylko jeden produkt. Taśmę taką nakleja się wzdłuż boku ościeżnicy przed zamontowaniem okna w otworze.


Rodzaje montażu

Ciepły montaż spełnia podstawowe zasady prawidłowego montażu. Gwarantuje on, że warstwa wewnętrzna jest szczelna, a zewnętrzna - paroprzepuszczalna, a okno jest osadzone w optymalnym dla danego systemu budowy miejscu. Dzięki temu umieszczony pomiędzy tymi warstwami element uszczelniających zachowuje odpowiednie parametry i pozostaje suchy.

- Montaż warstwowy polega na zastosowaniu trzech warstw o określonych właściwościach i w odpowiedniej kolejności. Gwarantuje to optymalne połączenie okna ze ścianą. Jest to najczęściej zalecany przez fachowców z firmy AWILUX sposób montażu, który należy wykonać kompleksowo w przypadku wszystkich okien w danym obiekcie. Tylko w ten sposób możliwe jest zachowanie całkowitej energooszczędności - mówi menedżer sprzedaży w firmie AWILUX. - Uszczelnienie wewnętrzne taśmą paroszczelną chroni warstwę izolacji termicznej przed przenikaniem do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Środkowa warstwa pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego, natomiast uszczelnienie zewnętrzne taśmą paroprzepuszczalną zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz warstwy środkowej i jednocześnie umożliwia odprowadzenie jej z wewnątrz budynku na zewnątrz - dodaje.

Ciepły montaż - etapy i rodzaje

Istnieje kilka rodzajów montażu stolarki okiennej, a najdroższym i najbardziej pracochłonnym z nich jest montaż poza murem, czyli w warstwie ocieplenia:

- W tym przypadku możliwy jest montaż na konsolach lub na kształtkach. Jest to najbardziej optymalny z montaży, ponieważ izotermy maja bardzo dobry przebieg, co oznacza, że ściana wewnętrzna nie jest narażona na skraplanie. Drugą zaletą tego montażu jest bardzo dobre wyciszenie, dlatego szczególnie zalecany jest on w obiektach o określonych potrzebach akustycznych. Zestaw montażowy do osadzenia okna poza murem może kosztować nawet kilka tysięcy, a sam proces montażu jest w tym przypadku zdecydowanie najbardziej wymagający ze wszystkich - wyjaśnia Rafał Buczek z AWILUX.

Montaż w ścianie jednowarstwowej najczęściej wykonywany jest na kotwach montażowych lub poprzez dyblowanie, czyli bezpośrednie przykręcanie ramy do muru. Montaż w ścianie dwuwarstwowej jest najbardziej ekonomiczny. Pozwala na maksymalne wysunięcie okna po zewnętrznej części muru bez konieczności stosowania konsol. Jest to niejako połączenie montażu tradycyjnego z montażem poza murem. Natomiast montaż w ścianie trójwarstwowej jest najcieplejszy, ponieważ mamy do czynienia z warstwą docieplenia, warstwą nośną oraz murem zewnętrznym. Montaż warstwowy ma ograniczyć mostki termiczne i w efekcie zmniejszyć koszty ogrzewania, poprawić mikroklimat pomieszczeń, zapobiegać powstawaniu wokół okien wykwitów pleśni. Jest to metoda coraz częściej wybierana przez inwestorów, którym zależy na zachowaniu najwyższych parametrów okien energooszczędnych.

- Jak przeprowadzić ciepły montaż? Najpierw należy odpowiednio przygotować podłoże. Prawidłowe ułożenie taśm montażowych jest możliwe tylko wtedy, gdy otwór okienny jest równy i stabilny. Nierówne podłoża należy wyrównać zaprawą murarską, a następnie związać podkładem gruntującym. Po odpowiednim przygotowaniu wnęk okiennych kolejnym krokiem jest sprawdzenie wymiarów otworów okiennych i porównanie ich do wymiarów okien. Następnie montujemy w odpowiednim położeniu okno za pomocą zalecanych do danego systemy materiałów montażowych. Szczelina powstała między ościeżem a ościeżnicą musi zostać następnie całkowicie wypełniona pianką montażową lub taśmą rozprężną. Kolejnym krokiem jest przyklejenie taśmy paroszczelnej do wewnętrznej strony ościeżnicy oraz paroprzepuszczalnej do zewnętrznej strony okna - mówi ekspert AWILUX.

Ciepły montaż drzwi wejściowych

Również przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wymiany stolarki drzwiowej nie powinniśmy zapominać o jej właściwym montażu. Tego typu prace muszą być przeprowadzone niezwykle starannie i z zachowaniem określonych reguł, gdyż nawet drzwi o najlepszych właściwościach mogą nie ograniczać utraty ciepła w momencie, gdy są nieprawidłowo zamontowane. Co więcej, powinniśmy pamiętać nie tylko o poprawnym osadzeniu drzwi w otworze i przytwierdzeniu go za pomocą specjalnych, dopasowanych indywidualnie łączników, ale także o tym, by po zamocowaniu drzwi odpowiednio uszczelnić i zabezpieczyć szczeliny montażowe. Stąd bardzo ważny jest właściwy, a co za tym idzie, szczelny montaż drzwi wejściowych. Jego zasady nie odbiegają od montażu drzwi przesuwnych czy okien. Drzwi montujemy zgodnie z zaleceniami producenta, z wykorzystaniem blach, kotew, konsoli lub specjalnych systemów montażu.

- Jeżeli przeprowadzamy gruntowną termomodernizację budynku i mamy takie możliwości techniczne, warto rozważyć montaż drzwi w technologii ciepłego montażu. Nowe drzwi osadzone są w warstwie ocieplenia i zamocowane za pomocą dedykowanych do tego typu montażu konsoli montażowych.  Taki montaż musi być szczelny, czyli z wykorzystaniem taśmy paroszczelnej, paroizolacyjnej i oczywiście odpowiedniego doszczelnienia, czyli taśmy rozprężnej lub pianki. Podobnie jak w przypadku montażu okien balkonowych, ważną kwestią przy montażu drzwi wejściowych jest posadowienie ich na odpowiednich podwalinach. Mogą to być poszerzenia systemodawcy lub też podwaliny z wykorzystaniem materiałów, takich jak klinaryt czy purenit. W przypadku, gdy osadzimy drzwi na zero, bez użycia podwalin, to istnieje spore prawdopodobieństwo przemarzania lub podciągania wilgoci między posadzką a progiem. Pamiętajmy także, że ciepły montaż drzwi wejściowych to eliminowanie mostków termicznych - podsumowuje Rafał Buczek z firmy AWILUX.