Niezbędne do życia, choć zupełnie niewidoczne - powietrze. W dobie pandemii koronawirusa doceniliśmy, jakim cudem jest możliwość swobodnego oddychania - dosłownie i w przenośni, ale... nie każdy oddech jest zdrowy, choć zaopatruje nas w tlen. Ludzkość mierzy się przecież z problemem ogromnego zanieczyszczenia atmosfery. Co zrobić na gruncie własnego M, aby ograniczyć zjawisko smogu, również globalnie. Wiele zdziałać w tym zakresie możemy, decydując się na termomodernizację starego domu.
Wraz z nadejściem pandemii w magiczny sposób nie zniknęły inne, poważne bolączki ludzkości, do których należy zaliczyć bez wątpienia smog. To niekorzystne zjawisko dla naszego zdrowia, gdyż powoduje obniżenie odporności organizmu. Naukowcy zgodnie twierdzą przecież, że mieszkańcy zanieczyszczonych miast są znacznie bardziej podatni na infekcje. Oddychanie czystym powietrzem jest zatem jednym z ważniejszych elementów, dzięki któremu nasze ciało pozostaje w dobrej kondycji. Jakość tego „życiodajnego paliwa" w znacznej mierze zależy także od nas, indywidualnie. Ten negatywny trend można odwrócić poprzez zmianę stylu życia oraz ulepszenie swojego najbliższego otoczenia. Budynki są bowiem bardzo istotnym emitentem zanieczyszczeń do atmosfery.
Termomodernizacja lekiem
Co przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy słowo „smog"? Kłęby dymu, które wydobywają się z kominów zakładów produkcyjnych? A może spaliny z rur wydechowych aut, stojących w korkach na przedmieściach i ulicach wielkich miast? Zapominamy jednak, że swój udział w powstawaniu tego zjawiska ma także wiele gospodarstw domowych. Budynki odpowiadają bowiem za 1/3 całkowitego zużycia energii i aż 1/5 globalnej emisji gazów cieplarnianych. - Wciąż za mało promuje się w Polsce zrównoważoną eksploatację budynków. W naszym kraju jest przecież około 3 300 000 domów jednorodzinnych słabo lub nieocieplonych, ich zapotrzebowanie na energię może przekraczać 120 kWh/m2 na rok. Dzięki termomodernizacji można zaoszczędzić do 80% energii. To zatem dobry sposób na ograniczenie emisji zanieczyszczeń trafiających do atmosfery - tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD. - Taka inwestycja w lepszą efektywność energetyczną domu powinna być realizowana w określonej kolejności. Zaczynamy zawsze od ocieplenia ścian zewnętrznych i wymiany starej stolarki otworowej na nowe, energooszczędne rozwiązania. Dzięki temu zabezpieczymy skutecznie dom przed stratami ciepła. Następnym krokiem może być zaś modernizacja przestarzałych instalacji i zakup nowoczesnego kotła o niższej mocy z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie obiektu na energię. To się zwyczajnie opłaca - dodaje. W tym procesie bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowy montaż zaawansowanych technologicznie wyrobów - to gwarancja, że będą w pełni spełniać swoje funkcje. Dlatego warto prace powierzyć wykwalifikowanej firmie monterskiej. Opłaca się ponadto pomyśleć o systemach alternatywnego pozyskiwania energii, np. ze słońca. W takie rozwiązania może być również wyposażona stolarka w wersji zautomatyzowanej, coraz częściej zakupujemy przecież, np. automatyczne rolety zewnętrzne czy bramy garażowe. Rozwiązania SMART zyskują na znaczeniu, wybierajmy jednak takie, które są eko, a więc energooszczędne.
Ciepło i zdrowo z dofinansowaniem
Termomodernizację domu możemy wykonać z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze", który ma na celu właśnie polepszenie jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Co ważne, funkcjonuje on teraz w uproszczonej, przyjaznej dla inwestorów formule. Wniosek można złożyć bez problemu przez Internet. Na jaką dopłatę możemy liczyć przy wymianie stolarki otworowej? W przypadku zakupu nowej stolarki okiennej z systemami montażowymi - 210 zł/m2, a stolarki drzwiowej - 600 zł za m2. Kwoty te dotyczą podstawowego poziomu dofinansowania. Warto sprawdzić, czy jesteśmy uprawnieni do uzyskania podwyższonego poziomu dofinansowania (jest to zależne od dochodów), wówczas wartość dotacji będzie jeszcze wyższa.
Oprócz inwestycji w dom, opłaca się też zmienić swój styl życia na bardziej eko. Co robić? Zacząć segregować odpady w swoim gospodarstwie domowym, częściej korzystać z roweru niż samochodu (ruch to zdrowie), racjonalnie wykorzystywać prąd i wodę podczas wykonywania codziennych czynności... Mogłoby się wydawać, że to małe rzeczy, ale promując je wśród rodziny, przyjaciół, współpracowników, możemy zmieniać świat na lepsze dla nas i przyszłych pokoleń.
***
Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ" (www.dobrymontaz.com) promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków. Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Roto, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.
Opisy rozwiązań Partnerów kampanii:
Żaluzja fasadowa SOLIDBOX od ANWIS
Oferuje łatwy proces pomiarowy oraz szereg rozwiązań systemowych, które znacznie skracają czas potrzebny na wykonanie instalacji. Minimalistyczna forma produktu, którego kaseta oraz prowadnice mogą zostać zabudowane pod zewnętrzną warstwą ocieplenia sprawia, że żaluzja podtynkowa SOLIDBOX jest osłoną odpowiednią do montażu w nowoczesnych domach i obiektach komercyjnych.
Systemy zasilania energią słoneczną do napędów bram od BFT
Ecosol to kompletny system zasilania słonecznego do instalacji niskonapięciowych. Idealny do drzwi i bram, do których nie dociera sieć elektryczna, kompatybilny ze wszystkimi instalacjami 24V, zarówno starymi, jak i nowymi. Poszczególne elementy instalacji są ze sobą połączone przy użyciu hermetycznych szybkozłączy, co zapewnia prostotę codziennego użytkowania. Tablice sterowania wyposażone są w praktyczny uchwyt ułatwiający ich transport w razie potrzeby podłączenia do sieci elektrycznej w celu naładowania baterii. Istnieje ponadto możliwość zastosowania śrub i nakrętek w wersji zabezpieczonej przed aktami wandalizmu, by zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo w każdej sytuacji.
Pakiet superTrio od FAKRO - komfort mieszkania na poddaszu przez cały rok
Zastosowany w oknach dachowych pakiet szybowy oraz ich ciepły montaż mają ogromny wpływ na energooszczędność. W celu ograniczenia strat ciepła i obniżenia rachunków za ogrzewanie najlepiej wybrać okna 3-szybowe z bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Kołnierz w wersji Thermo zapewni szczelne i ciepłe połączenie okna z dachem. Dodatkową ochronę poddasza przed nagrzewaniem uzyskamy dzięki markizie zewnętrznej.
Kołek ramowy KPR-FAST-10100K od Klimas Wkręt-met
Kołek ramowy rozporowy tworzywowy z wkrętem z łbem sześciokątnym podkładkowym i gniazdem TX, do montażu we wszystkich klasach podłoży. Zalecany do stosowania w systemach „ciepłego montażu". Zaokrąglony profil gwintu zwiększa siłę rozparcia kołka. Redukcja średnicy wkrętu w połowie długości ułatwia i przyspiesza precyzyjne wprowadzenie wkrętu i rozpór koszulki. Specjalne wypustki tworzywowe klinują koszulkę w otworze, zapobiegając jej obrotowi podczas montażu.
Steel ENERGY PROTECT od PORTA - antywłamaniowa kolekcja drzwi wejściowych do domu o zwiększonych parametrach termicznych
Drzwi w przypadku modeli bez przeszkleń osiągają współczynnik przenikania ciepła na poziomie Ud= 1,1 W/m2K dzięki konstrukcji drzwi oraz innowacyjnej stalowej ościeżnicy Thermo z ciepłym progiem. Jest to optymalna wartość, która zapewnia dobrą cenę i odpowiedni poziom ochrony przed stratami energii, co wiąże się z mniejszymi nakładami na ogrzewanie i bezpośrednio przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Drzwi gwarantują bezpieczeństwo w klasie RC3 dzięki wysokiej jakości rozwiązaniom antywłamaniowym.
źródło: POiD