Założona w 1999 roku Orgadata AG jest działającą na całym świecie firmą softwear'ową. Jej główna siedziba znajduje się w Leer (Fryzja Wschodnia). Ponad 450 niezwykle zmotywowanych specjalistów z całego świata jest zaangażowanych w sukces oprogramowania do okien, drzwi i fasad LogiKal, co czyni Orgadatę niekwestionowanym liderem technologicznym branży. Wsparcie zagraniczne i rozwój programu ma miejsce głównie w centrali w Leer.
Dzięki podejściu ukierunkowanemu na integrację firma koncertuje się na potrzebach swoich klientów, skuteczności w praktyce i wydajności rozwoju oprogramowania. Orgadata otrzymała wiele nagród, w tym „National Champion" European Business Award w kategoriach „Innowacyjność" i „Orientacja na klienta". Firma jest inicjatorem i uczestnikiem wielu przedsięwzięć mających na celu kształcenie i rozwój specjalistów.
Firma posiada również swoje oddziały w Turcji, Arabii Saudyjskiej i USA. W Polsce działa pod nazwą ORGADATA East Europe Sp. z o.o. i obejmuje zasięgiem swojego działania rynek polski oraz rynki sąsiednie (Litwę, Łotwę, Estonię, Ukrainę, Białoruś). W zamierzeniach zarządu firmy oddział w Polsce ma być nie tylko zapleczem techniczno-serwisowym dla klientów, lecz również prowadzić aktywną politykę budowania marki oraz realizować przyjętą strategię sprzedaży produktu na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.
Podstawowym produktem Orgadata jest program LogiKal. Jest to uniwersalne narzędzie wspomagające proces projektowania i produkcji aluminiowej i stalowej stolarki otworowej i fasad. To właśnie z LogiKal powstają najlepsze okna, drzwi i fasady. Oprogramowanie Orgadaty inspiruje firmy produkujące konstrukcje metalowe z całego świata. Program stał się dla nich nieodłącznym narzędziem cyfrowym prowadzącym bezpiecznie i wydajnie przez proces produkcji. Począwszy od stworzenia obiektu i kalkulacji, wycen, zamówień, konstrukcji, przygotowania produkcji, a kończąc na inteligentnej kontroli maszyn CNC - LogiKal jest zawsze partnerem, na którym można polegać.
Korzystanie z niego jest łatwe, szybkie i intuicyjne. Dzięki wymyślnej kontroli logicznej użytkownik jest prowadzony przez cały proces projektowania i kalkulacji. W ten sposób producenci okien, drzwi i fasad wytwarzają doskonałe produkty oraz odnotowują znaczące oszczędności. LogiKal wychodzi naprzeciw wszystkim oczekiwaniom - nie ważne czy jest to aluminium, stal czy PCV. Oprogramowanie jest nieustannie aktualizowane i rozbudowywane. Użytkownicy mają zapewniony dostęp do olbrzymiej bazy danych, zawierającej informacje i dane o większości profili i okuć z całego świata. Co więcej, program daje możliwość generowania bardzo wielu wydruków, moduł wstępnej analizy statyki, moduły CAD i 3D oraz liczne interfejsy ERP.
Wszelkie wydruki można bardzo łatwo przenieść do arkusza Excel. Zamówienia tworzone są szybko i przejrzyście, a dzięki współpracy firmy Orgadata z dostawcami profili aluminiowych niejednokrotnie możliwe jest wysłanie zamówienia do dostawcy w formie elektronicznej w ramach systemu EOS (Electronic Order System) posiadanego przez poszczególnych dostawców. Dużą uwagę poświęcono również zamówieniom szkła. LogiKal tworzy nie tylko listy zamawianego szkła ze szkicami, ale również ma możliwość zapisu kształtów szkła do formatu dwg/dxf. Jest to szczególnie przydatna funkcja dla firm produkujących indywidualne konstrukcje.
Tworząc LogiKal MES, Orgadata wypracowała innowacyjny system i centrum kontroli do produkcji okien, drzwi i konstrukcji fasadowych. Cały proces, niezależnie od rozmiaru zlecenia, jest digitalizowany, kontrolowany i optymalizowany. Przepływ informacji pomiędzy biurem, a halą produkcyjną jest płynny i niezakłócony, tak jak i pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Pozwala to kierownikom na delegowanie zadań i dystrybucję informacji w ukierunkowany sposób. Każdy pracownik otrzymuje dokładnie tę informację, która jest potrzebna na jego stanowisku pracy. Dokumentacja produkcyjna nie musi być już drukowana, ponieważ jest dostępna w formie cyfrowej na stanowiskach. Zapewnia to kompleksowy wgląd w każdy etap produkcji. Wszelkie odstępstwa od planu mogą być skorygowane natychmiast po ich wykryciu.
LogiKal MES przynosi oszczędność czasu i wprowadza przejrzystość, ponieważ sterty papierowej dokumentacji nie grają żadnej roli. Pracownicy są prowadzeni intuicyjnie i praktycznie automatycznie przez cały proces produkcyjny. Wszelkie informacje niezbędne dla systemu MES generowane są przez program LogiKal. Produkcja bez papieru umożliwia stworzenie kompletnej dokumentacji wirtualnej z jednoczesną kontrolą produkcji. W rezultacie, LogiKal MES zapewnia wysoką jakość produkcji i daje użytkownikom dostęp do rozległego wsparcia w procesie cyfrowej transformacji firm produkujących okna, drzwi i fasady.
Nagrody i wyróżnienia
Nagroda Top Builder 2012, 2013 oraz 2014
Produkt: LogiKal
TopBuilder to nagroda miesięcznika Builder, która przyznawana jest najlepszym, innowacyjnym produktom budowlanym, produktom IT dla budownictwa oraz realizacjom, usługom i innym przedsięwzięciom dla budownictwa. Konkurs TopBuilder ma na celu wyłonienie najbardziej nowatorskich i innowacyjnych produktów, które zapewniają bezpieczeństwo i wysoką jakość wznoszonych budynków.
6 grudnia 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni Laurem Made in Koszalin w kategorii Biznes - IT na uroczystej Gali zorganizowanej przez Centrum Biznesu Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Koszalinie. Miało to miejsce w ramch V Forum MADE IN KOSZALIN, którego ideą jest promowanie patriotyzmu lokalnego, designu oraz firm i wydarzeń, z których Koszalin może być dumny.
Grupa MADE IN KOSZALIN powstała z inicjatywy Centrum Biznesu oraz Browaru w Koszalinie, producenta marki Brok, ze wsparciem Prezydenta Miasta Koszalina Mirosława Mikietyńskego. Działalność Grupy jest koordynowana przez Centrum Biznesu z udziałem Urzędu Miasta w Koszalinie.
Laur Buildera 2019 i Osobowość Branży 2019Laur Buildera 2019 to nagroda wręczona podczas uroczystej Gali Builder Awards, tym którzy odgrywają wiodącą rolę w sektorze budowlanym i aktywnie przyczyniają się do zmiany otaczającej nas rzeczywistości biznesowej.
Po raz siedemnasty Rada Naukowa oraz Redakcja miesięcznika "Builder" wskazały niekwestionowanych liderów branży wśród firm oraz menadżerów. Wzięto pod uwagę firmy, które najlepiej wykorzystały rynkowe możliwości minionego roku. Laureaci to synonim dynamicznego rozwoju, skuteczności w budowaniu potencjału rynkowego, efektywnego zarządzania i innowacyjności. Dodatkowo Mariusz Megier stojący na czele Orgadata East Europe został nagrodzony tytułem Osobowości Branży 2019 w kategorii IT & BIM.
Bisnode Polska wraz z redakcją miesięcznika „Forbes" opracowały zestawienie najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, mogą szczycić się tytułem Diamentów Forbes. W tym gronie znalazła się Orgadata East Europe plasując się na siedemnastym miejscu w swojej kategorii.
W zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swą wartość. Podzielone są one na trzy kategorie: firmy małe (przychody 5-50 milionów złotych), firmy średnie (przychody od 50 do 250 milionów złotych), firmy duże (przychody powyżej 250 mln zł).
Wywiadownia Bisnode Polska zebrała dane firm, które mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające te warunki musiały też wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Na liście Diamentów Forbesa znalazły się więc przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny (minimum 15 procent) roczny wzrost wartości.
Najbardziej efektywny pracodawca
Tytuł najbardziej efektywnego pracodawcy województwa zachodniopomorskiego (kat. firmy małe) został nadany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Wśród nagrodzonych znalazły się firmy z branży medycznej, produkcji specjalistycznych urządzeń, wyposażenia domu i ogrodu oraz IT i innowacyjnych technologii. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Szczecina. Patronami programu Dobra Firma są Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
W ramach procesu kwalifikacyjnego eksperci Związku starannie przeanalizowali kilkuletnie wyniki finansowe dostarczone przez wywiadownię Info Veriti, a także profile działalności, potencjał innowacyjny i rozwojowy oraz reputację szerokiej listy firm z regionu. Po ocenie danych zespół ekspertów wybrał grupę 49 laureatów - najprężniej działających przedsiębiorstw Zachodniego Pomorza, z których finalnie wybrano 6 zwycięzców.
Laur Buildera 2020 i Osobowość Branży 2020 IT&BIMLaur Buildera to wyróżnienie nadawane przez miesięcznik "Builder" osobom, firmom i instytucjom spoza branży budowlanej, których działalność i świadczone usługi wspierają rozwój branży budowlanej i działających w niej firm. Orgadata East Europe Sp. z o.o. otrzymała nagrodę za osiągnięcia i pozycję firmy na rynku w 2020 roku oraz za upiwszechnianie technologii BIM.
Mariusz Megier otrzymał nagrodę Osobowość Branży. Jest to wyróżnienie specjalne, przyznawane przez Redakcję i Radę Naukową miesięcznika "Builder" szefom firm - osobowościom branży za efektywne zarządzanie, skuteczne poszerzanie potencjału i przewagi konkurencyjnej firmy, jak również za przedsiębiorczość i intuicję biznesową oraz wspieranie istotnych dla rozwoju branży inicjatyw.
Laureat Diamentów Forbesa 2021
Bisnode Polska wraz z redakcją miesięcznika „Forbes" opracowały zestawienie najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, mogą szczycić się tytułem Diamentów Forbes. W tym gronie, drugi raz z rzędu, znalazła się Orgadata East Europe plasując się na siedemnastym miejscu w swojej kategorii.
W zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swą wartość. Podzielone są one na trzy kategorie: firmy małe (przychody 5-50 milionów złotych), firmy średnie (przychody od 50 do 250 milionów złotych), firmy duże (przychody powyżej 250 mln zł).
Wywiadownia Bisnode Polska zebrała dane firm, które mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające te warunki musiały też wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Na liście Diamentów Forbesa znalazły się więc przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny (minimum 15 procent) roczny wzrost wartości.
Top Builder 2021
TopBuilder to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku budowlanym. To nagroda za najwyższej jakości produkty, nowości oraz innowacje, w tym sprawdzone rozwiązania materiałowe, technologiczne i konstrukcyjne. Za usługi - projektowe, deweloperskie, wykonawcze, doradcze oraz za nowoczesne narzędzia usprawniające zarządzanie firmami i projektami
TopBuilder to także wyróżnienie dla sektora IT&BIM, który obecnie odgrywa szczególną rolę we wdrażaniu i rozwoju transformacji cyfrowej w budownictwie. W tym roku Kapituła wskazała 62 godne rekomendacji podmioty: inwestycje, usługi i produkty. Nowości roku, innowacje oraz produkty rekomendowane, bo zweryfikowane rynkowo i sprawdzone po latach eksploatacji - to trzy kategorie, w których tradycyjnie przyznano wyróżnienia producentom. Dostrzeżono oraz doceniono w bieżącej edycji 20 nowości, 22 innowacje i 11 rozwiązań sprawdzonych w eksploatacji. 20 produktów zasłużyło na uznanie nawet w dwóch kategoriach.
Laureat 2021 Innowacyjnych Rozwiązań Branży Stolarki
IRBS to jedyny taki program w branży stolarki, który ocenia i docenia producentów maszyn, komponentów, systemów, programów IT, elementów do montażu i akcesoriów, autorstwa Stolarka VIP. „W programie IRBS - Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki wyróżniamy te rozwiązania, które spełniają kryteria innowacyjności, ale często także wychodzą naprzeciw zmieniającym się czasom; informatyzacji, automatyzacji, ekologii, intuicyjności działań i potrzebom rynku, tak klientów biznesowych, jak i konsumentów" - mówi Pan Grzegorz Cendrowski, organizator programu IRBS z firmy Stolarka VIP.
Program Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki może być miarą innowacyjności naszej branży, ponieważ co roku wyróżniamy coraz więcej produktów, w tym roku Kapituła programu wyróżniła ich 11! Branża stolarki otworowej to jedna z najbardziej innowacyjnych i rozwojowych branż polskiej gospodarki, która także odnosi sukcesy za granicą. Program IRBS raz w roku, w sposób szczególny wyróżnia te najbardziej innowacyjne rozwiązania, które są dostępne w Polsce, Europie i na świecie. "Chcemy to w sposób szczególny podkreślić i zwrócić uwagę na te firmy, które biorą czynny udział w rozwoju naszej branży i aktywnie uczestniczą w tym programie. Dlatego właśnie powstał nasz program pod nazwą Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki (IRBS), który daje szansę na wyróżnienie produktów, systemów, rozwiązań i firm, a także ludzi w nich pracujących" - podkreśla w imieniu Organizatora Grzegorz Cendrowski.