PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2012-02-28
Energooszczędny profil przemysłu
Aluminiowe systemy Schüco AWS pozwalają pogodzić funkcje doświetlenia i wymiany powietrza z wymogami energooszczędności.

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie

Rosnące koszty energii i kurczące się zasoby naturalne powodują, że coraz więcej firm poszukuje sposobów optymalizacji wykorzystania energii do oświetlenia i ogrzewania wielkopowierzchniowych hal przemysłowych. Kompletne rozwiązania okien aluminiowych i systemów solarnych Schüco pozwolą znacząco obniżyć koszty eksploatacji tego typu obiektów i kreować ekologiczny wizerunek działalności.

Hale produkcyjne i magazynowe to obiekty, w których należy zachować specyficzny mikroklimat, podyktowany technologią produkcji czy przepisami BHP. Ich wielkopowierzchniowy charakter, bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym i sposoby ogrzewania często nie sprzyjają zachowaniu energooszczędności. Według warunków technicznych minimalna temperatura, jaką należy zapewnić w halach przeznaczonych na stały pobyt ludzi wykonujących pracę fizyczną (np. hale produkcyjne), wynosi 16ºC, jednak w niektórych gałęziach przemysłu wymogi technologiczne dyktują znacznie wyższą temperaturę, otrzymywaną przy wykorzystaniu promienników gazowych czy nagrzewnic elektrycznych. Ogromne koszty utrzymania, jakie generują hale przemysłowe można znacząco zredukować poprzez umiejętne wykorzystanie nowej generacji, energooszczędnych profili aluminiowych, pozwalających zapobiec utracie energii cieplnej i lepiej doświetlić wnętrze obiektu. Dodatkowym rozwiązaniem umożliwiającym oszczędność energii elektrycznej mogą być wydajne technologie fotowoltaiczne, które już wkrótce staną się źródłem dodatkowych zysków.


Hala fabryczna z oknami Schüco AWS 65
Fot. Schüco

Energooszczędne pasy świetlne

Stolarka okienna w budynkach produkcyjnych często zajmuje dosyć dużą powierzchnię, co jest podyktowane m.in. koniecznością dobrego doświetlenia stanowisk roboczych, potrzebami wentylacyjnymi i przeciwpożarowymi. Aluminiowe systemy Schüco AWS pozwalają pogodzić funkcje doświetlenia i wymiany powietrza z wymogami energooszczędności, bez nadmiernego obciążania budżetu inwestora. Ciepły system Schüco AWS 65 został wyprodukowany na bazie innowacyjnej technologii przekładek termicznych i najwyższej jakości aluminium. Szczelna i stabilna konstrukcja ogranicza przenikanie chłodnego powietrza do wnętrza hali oraz umożliwia jego lepsze doświetlenie światłem naturalnym. Najmniejsza dostępna szerokość profili w widoku zewnętrznym: ościeżnic od 51 mm oraz skrzydeł od 33 mm pozwala zmaksymalizować powierzchnię szyby. Kilkukrotnie większą efektywność doświetlenia hal dają świetliki i pasma świetlne zamontowane w połaci dachu. System Schüco AWS 57 RO, zaprojektowany z myślą o wielkopowierzchniowych przeszkleniach dachowych pozwalają na wykonywanie nawet bardzo dużych okien dachowych o powierzchni skrzydła do 2,7 m2 i przeszkolonych szybami o grubości od 26 do 48 mm. System o wysokiej szczelności na wodę opadową może być stosowany również jako element naturalnej wentylacji oraz oddymiania. Wszystkie okna serii AWS pionowe i dachowe mogą być wyposażone dodatkowo w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic, pozwalające na zdalne sterowanie oknami trudnodostępnymi oraz znajdującymi się na dużych wysokościach. System może być również programowany w trybie dziennym i nocnym lub łączony z czujnikami temperatury czy CO2. Okna z tego typu okuciami mogą realizować funkcje chłodzenia nocnego lub wentylacji grawitacyjnej, zapewniając odpowiedni mikroklimat w budynku.


System montażu polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych
Schüco MSE 210 Aero na dachu hali magazynowej
Fot. Schüco

W stronę niezależności energetycznej

Obiekty, które potrafią przynajmniej w części zaspokoić własne zapotrzebowanie na energię to nieodwracalna przyszłość. Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii przewiduje podniesienie dopłat m.in. do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Niewykorzystane powierzchnie dachów i elewacji hal przemysłowych są dużą zaletą pod kątem pozyskiwania darmowej energii słonecznej na własny użytek. Systemy modułów fotowoltaicznych Schüco pozwalają maksymalnie zagospodarować przestrzeń dachu lub ścian, bez ingerencji w elementy konstrukcyjne hali. System montażu modułów fotowoltaicznych Schüco MSE 210 Aero został zaprojektowany z myślą o bezpiecznym wykorzystaniu dachów płaskich pod generowanie energii elektrycznej. Lekkie szyny montażowe umożliwiają bezproblemowe omijanie przeszkód. Poszczególne moduły zaopatrzono w specjalne owiewki, które w trakcie wiatru przenoszą całe obciążenie na ściany. Natomiast przy wykorzystaniu fasady przyściennej Schüco FSE 3800 również dotąd nie używane elewacje mogą produkować energię elektryczną. Fasada jest mocowana w zaledwie 4 punktach i ustawiona pod kątem 80º. Wstępnie skonfigurowany system o łącznej powierzchni 57,2 m2 pozwala na wyprodukowanie nawet 3 MWh prądu rocznie. Stosownie do zapotrzebowania może być w każdej chwili rozbudowany o kolejne moduły, dzięki elastycznemu i bezpiecznemu podłączeniu plug&play.


Fasada przyścienna Schüco FSE 3800 z cienkowarstwowymi
modułami fotowoltaicznymi na elewacji hali magazynowej
Fot. Schüco

Zdjęcie główne:
Świetlik dachowy z oknami Schüco AWS 57 RO zapewniającymi funkcję oddymiania
Fot. Schüco
Schüco - Zielona Technologia dla Błękitnej Planety

Oznacza to czystą energię z okien i systemów solarnych oraz wkład Schüco w ochronę środowiska dzięki zastosowaniu przyszłościowych powłok budynków. Dokładniej mówiąc, Energy3 to: oszczędzanie energii - pozyskiwanie energii - zarządzanie energią. Systemy okienne i fasady firmy Schüco o optymalnej izolacyjności cieplnej nie tylko oszczędzają energię, lecz również pozyskują ją dzięki wydajnym systemom solarnym. W rezultacie powstaje nadwyżka energii, którą można efektywnie wykorzystać dzięki inteligentnemu zarządzaniu. Umiejętne gospodarowanie energią odnosi się zarówno do pełnionych przez budynek funkcji, jak i życia codziennego. Jest to znaczący krok w kierunku samowystarczalności energetycznej, która zapewni przyszłym pokoleniom bezpieczną przyszłość.

Firma Schüco, z ponad 5 000 pracownikami oraz 12 000 firmami partnerskimi, aktywnie działa w ponad 75-u krajach na całym świecie. W 2010 roku osiągnęła roczny obrót na poziomie 2,35 miliardów Euro.

źródło: Schüco