PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2010-11-24
Technologia wklejanej szyby
Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w przemyśle motoryzacyjnym zaszła znacząca rewolucja.

Sika Poland Sp. z o.o.
ul. Karczunkowska 89
02-871 Warszawa

tel. 22 272 87 00
sika.poland@pl.sika.com
www.pol.sika.com

» więcej o firmie
Firma Sika opracowała metodę wklejania szyb samochodowych, i wdrożyła tą metodę w seryjnej produkcji samochodów. Znaczenie tego przełomu w pełni docenić można było w następnych latach, kiedy uświadomiono sobie, że nowa technologia otwiera zupełnie nowe możliwości w projektowaniu nadwozi samochodowych.

Ponieważ wklejona szyba tworzy z nadwoziem integralny element konstrukcyjny, usztywnia je, co pozwala na zaprojektowanie odpornego na zderzenia nadwozia, z wąskimi słupkami a jednocześnie z dużą powierzchnią przeszkloną, o dobrej widoczności. Nowoczesny wygląd obecnie projektowanych konstrukcji nadwozi nie byłby możliwy do osiągnięcia przy zastosowaniu szyb osadzonych w uszczelkach. Obecnie nikt nie wyobraża sobie produkcji nowoczesnych samochodów bez techniki wklejania szyb, również ze względu na otwarcie dzięki tej technologii nowego wymiaru automatyzacji procesu szklenia. Nikt nie obawia się również wymiany wklejanej szyby, co okazało się procesem niezwykle prostym, szybkim i skutecznym, mimo początkowych obaw rynku wymiany szyb samochodowych.


ZMIANY W ARCHITEKTURZE
Podobna rewolucja zaszła również w architekturze. Zastąpienie tradycyjnej fasady słupowo-ryglowej, strukturalnymi ścianami osłonowymi, w których szyby wklejane są do aluminiowej konstrukcji nośnej, pozwoliło na powstanie zupełnie nieprawdopodobnych w swym wzornictwie obiektów, w których szkło odgrywa główną rolę. Fasady całoszklane są obecnie ulubionym sposobem architektów na zaprojektowanie niepowtarzalnych, niezwykle efektownych obiektów. Swoboda, jaką zyskali projektanci dzięki metodzie wklejania szyb, pozwala na powstanie trwałych, coraz wyższych i śmielszych w swym wyglądzie budynków na całym świecie. Wielkie przeszklone powierzchnie fasad integrują się z otaczającymi budynkami, zacierając jednocześnie granice pomiędzy bryłą budynku a niebem, na tle którego są postrzegane.

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA
Naturalnym dążeniem konstruktorów stało się połączenie korzyści, jakie daje wklejanie szyb, w najbardziej tradycyjnym a jednocześnie najpowszechniejszym zastosowaniu szkła w budownictwie, jakim jest produkcja stolarki okiennej. Niezależnie od konstrukcji okna, czy jest to okno drewniane, aluminiowe, czy PVC, wklejenie szyby do profilu skrzydła odwraca tradycyjną zasadę konstrukcyjną - to już nie profile utrzymują i stabilizują szybę. To właśnie szyba staje się najstabilniejszym elementem konstrukcyjnym i ona utrzymuje profile skrzydła w przejętej od szyby geometrii. W ten sposób wytrzymałość profili przestaje odgrywać główną rolę w stabilizacji formy skrzydła, a w przypadku profili PVC, stosowanie wzmocnień stalowych nie odgrywa istotnej roli wytrzymałościowej. Firma Aluplast w doskonały sposób wykorzystała to nowe podejście, tworząc nowatorską serię profili „Energeto", pozwalającą na proste wklejenie szyby we wrąb szybowy („bonding inside").

LICZNE ZALETY
O korzyściach związanych z wklejaniem szyby pisano już na łamach Profiokno wielokrotnie. Nie od rzeczy jednak będzie przypomnienie najistotniejszych zalet tej metody. To, po pierwsze, niespotykana do tej pory stabilność geometrii skrzydła, niemożliwa do osiągnięcia tradycyjną metodą szklenia. Skrzydło nie opada, zachowuje stałą formę nadaną przez konstrukcyjnie związaną z nim szybą, przez cały okres użytkowania okna. Raz wyregulowane skrzydło nie wymaga regulacji przez wiele lat, nie opadając i nie wymagając interwencji serwisu. Kolejna zaleta tej metody to możliwość zaprojektowania niższych niż dotychczas profili skrzydeł. Dzięki temu, przy tych samych wymiarach okna, większa jest powierzchnia szyby a co za tym idzie, lepsze jest doświetlanie pomieszczenia naturalnym światłem słonecznym. Uznając szybę zespoloną za „najcieplejszy" element konstrukcji, dla którego można osiągnąć najniższy współczynnik przenikania ciepła, ma to również niebagatelne znaczenie dla izolacyjności termicznej całego okna. Należy również pamiętać o możliwości eliminacji wzmocnień stalowych oraz o głębszym niż tradycyjne osadzeniem szyby we wrębie, co pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych wpływających na parametry cieplne okna. Szacowany zysk energetyczny w stosunku do tradycyjnych rozwiązań może sięgnąć tutaj nawet 20%. Dzięki bezpośredniemu powiązaniu szyby z profilem na całym obwodzie skrzydła, poprawie ulegają takie parametry eksploatacyjne jak izolacyjność akustyczna oraz odporność na włamanie.

SKROJONE NA MIARĘ
Nie tylko klienci końcowi mają okazję docenić lepsze parametry użytkowe okien wykonanych w technologii wklejanej szyby. Producenci, którzy zdecydują się na wdrożenie tej technologii, z pewnością docenią brak konieczności wykonywania operacji związanych ze zbrojeniem profili skrzydeł kształtownikami stalowymi oraz brak klockowania szyb podkładkami dystansowymi gdzie często dochodzi do błędów w szkleniu. Dzięki elastycznej spoinie klejowej, szyba nie jest poddawana punktowym naprężeniom a wszelkie obciążenia statyczne są dystrybuowane na całą powierzchnię szyby. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko pękania szyb zespolonych zarówno na etapie produkcji jak i na etapie transportu, montażu i późniejszej eksploatacji. W zależności od skali produkcji, możliwe jest zastosowanie różnych metod aplikacji kleju - od ręcznych pistoletów pozwalających nakładać klej z kartuszy, poprzez pompy z manualną metodą aplikacji, po rozwiązania półautomatyczne i w pełni automatyczne pozwalające na całkowitą robotyzację procesu szklenia. Obecnie praktycznie wszyscy znaczący producenci maszyn stosowanych w produkcji stolarki okiennej, posiadają w swym programie różnego rodzaju urządzenia do nakładania kleju. Firma Sika, producent kleju, ściśle współpracuje z tymi producentami, uczestnicząc w doborze najodpowiedniejszego rozwiązania, „skrojonego" pod konkretne potrzeby producenta okien.

Z punktu widzenia doboru najodpowiedniejszego kleju, technologia wklejania szyb przeszła przez kilka etapów ewolucji. W miejsce początkowo stosowanych jednoskładnikowych klejów poliuretanowych takich jak np. Sikaflex-650 WT1 czy SikaTack Plus, obecnie we współpracy z firmą Aluplast opracowano metodę klejenia z wykorzystaniem dwuskładnikowego kleju silikonowego Sikasil WT-480, który swą genezę wywodzi z silikonów stosowanych w fasadach strukturalnych. Zastosowanie tego kleju do minimum redukuje proces przygotowania powierzchni, gdyż nie wymaga stosowania podkładu - primera. Chemiczne utwardzanie kleju po zmieszaniu dwóch składników następuje już po kilku godzinach, co pozwala na wysyłkę okien tego samego dnia, w którym zostały wyprodukowane. W całej Europie funkcjonuje już ponad 6 milionów okien klejonych z wykorzystaniem klejów Sika. Powiązanie technologii klejenia „Bonding inside"z innymi rozwiązaniami zastosowanymi w serii „Energeto" jak „Powerdur inside" czy „Foam inside", stwarza perspektywę nowej jakości w przemyśle okiennym i wytycza nowe kierunki rozwoju.

Andrzej Burcek, Sika Poland Sp. z o.o.