PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2015-07-06
Architektura konsekwentnych podziałów
Stolarka o smukłych, aluminiowych ramach tworzy transparentne, jednolite powierzchnie przecinane wąskimi słupkami tylko w miejscach, w których ...

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie

Nowy budynek jednorodzinny w mieście Rheine w Nadrenii - Północnej Westfalii imponuje swoim nowoczesnym wyglądem architektonicznym i konsekwentnym rozdzieleniem stref użytkowych. Wielkowymiarowe przeszklenia nadają elewacji transparentną estetykę i pozwalają otworzyć pomieszczenia na naturalne otoczenie.

Nowoczesny dom projektu architektów z biura Engelshove to przykład ciekawego odzwierciedlenia funkcji budynku w jego wyglądzie zewnętrznym. Budynek, z którego na co dzień korzysta pięć osób, mieści w sobie strefę mieszkalną, a także biurową. Projektanci postanowili pokazać ten podział w kształcie i na elewacji budynku, do której wykończenia użyto kontrastujących ze sobą materiałów. Na szczególne życzenie klientów do realizacji projektu posłużyły naturalne i zrównoważone materiały, a bryła budynku uzyskała wyrazisty, ekspresyjny wygląd podkreślony dużymi przeszkleniami w smukłych, aluminiowych ramach.


Bryła została czytelnie podzielona na dwie części różniące się funkcją
Fot. Schüco

Mocne kontrasty kolorystyczne

Bryła budynku została podzielona na dwie struktury - parter przeznaczony na strefę mieszkalną oraz pierwsze piętro, na którym zlokalizowano strefę biurową. Wyższa kondygnacja została przy tym wysunięta na południe i północ, dzięki czemu stanowi jednocześnie zadaszenie strefy wejścia i tarasu. Dynamiczny charakter architektury podkreśla jednospadowy dach o nachyleniu 10°. Aby uwypuklić podział funkcjonalny budynku, architekci postanowili zastosować na elewacji kontrastowe zestawienie. Na poziomie pierwszego piętra użyto czerwonej cegły klinkierowej, zaś na wysokości parteru - monochromatycznych, jasnych paneli fasadowych. Tylko w niektórych miejscach cegła klinkierowa została ułożona do samego dołu, co daje wrażenie optycznego i funkcjonalnego połączenia obydwu pięter. Elementem wspólnym dla całej elewacji są duże, poziome przeszklenia w szarych, aluminiowych ramach.


Duże stałe przeszklenia połączone z otwieranymi elementami z niskim
progiem na parterze zapewniają panoramiczny widok na naturę
Fot. Schüco

Światło na pierwszym miejscu

Jednym z warunków postawionych przez inwestorów było maksymalne doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych i otwarcie ich szeroko na widok sąsiadującego z posesją lasu. W tym celu na parterze zastosowano wielkopowierzchniowe przeszklenia stałe w systemie Schüco AWS 75.SI z wbudowanymi skrzydłami rozwierno-uchylnymi. Stolarka o smukłych, aluminiowych ramach tworzy transparentne, jednolite powierzchnie przecinane wąskimi słupkami tylko w miejscach, w których elementy nieotwierane przechodzą w ruchome. Dzięki zastosowaniu potrójnego oszklenia straty energii zostały zredukowane do minimum. Okna poziome na pozostałych częściach elewacji zostały wykonane w systemie blokowym Schüco AWS 75 BS.SI, który wyróżnia się klarowną estetyką uzyskaną dzięki ukryciu ramy skrzydła. Bardzo funkcjonalnym, a zarazem eleganckim uzupełnieniem stolarki otworowej zastosowanej w budynku są drzwi wejściowe z serii Schüco ADS 75.SI z bocznymi doświetlami. Komfortową obsługę i maksimum bezpieczeństwa zapewnia system kontroli dostępu Schüco Fingerprint.

Zdjęcie główne:
Podział funkcjonalny został Odzwierciedlony również w kolorystyce elewacji
Fot. Schüco



Schüco - Systemowe rozwiązania okien, drzwi, fasad i produktów solarnych

Dzięki światowej sieci partnerów, architektów, projektantów i inwestorów firma Schüco International KG tworzy zrównoważone powłoki budynków, skupiając szczególną uwagę na człowieku i jego potrzebie pozostawania w harmonii z naturą i technologią.

Spełnieniu najwyższych wymagań w zakresie wzornictwa, komfortu i bezpieczeństwa towarzyszy efektywność energetyczna, przyczyniająca się do redukcji emisji CO2 i ochrony konwencjonalnych źródeł energii. Firma oraz jej trzy oddziały - Konstrukcji Aluminiowych i Stalowych, Konstrukcji z PVC-U i Nowych Energii dostarczają szerokiej gamy produktów do budynków nowych i modernizowanych, zapewniając spełnienie indywidualnych wymagań we wszystkich strefach klimatycznych. Firma Schüco, z ponad 5 000 pracownikami oraz 12 000 firm partnerskich, aktywnie działa w 78-u krajach na całym świecie. W 2012 roku osiągnęła roczny obrót na poziomie 1,8 miliarda Euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

źródło: Schüco