PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2014-02-28
Zaproś słońce na poddasze
Lukarny stanowią efektowny element architektoniczny, nie należą jednak do łatwych w wykonaniu. Dlatego prace przy ich budowie należy powierzyć doświadczonym fachowcom

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Strychy często służą do przechowywania niepotrzebnych rzeczy czy suszenia prania. Kondygnacja ta może jednak stać się przytulną sypialnią, cichym gabinetem lub skąpanym w słońcu salonem. Jednym ze sposobów by stworzyć piękne i funkcjonalne poddasze są lukarny.

Poddasze ma w sobie coś magicznego, dzięki oddaleniu od reszty domu pozwala ono się wyciszyć i odpocząć od zgiełku. Miejsce to idealnie nadaje się na pokój do pracy czy salon. Często jednak strychy pełnią funkcję pospolitych graciarni. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niewystarczające oświetlenie. Na szczęście można to zmienić.


Pod skosem

Strychy kojarzą się najczęściej z brakiem okien i utrudniającymi aranżację skosami. Aby móc w pełni wykorzystać powierzchnię poddasza warto zaplanować niektóre elementy już na etapie projektu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami średnia wysokość tej kondygnacji musi wynosić 2,2 m. Skosy co prawda nieco ograniczają przestrzeń, mogą być jednak znakomitym przyczynkiem do tworzenia nietuzinkowych aranżacji, nadających wnętrzu indywidualnego charakteru.

Wysokość ścianki kolankowej powinna być dostosowana do funkcji pomieszczenia. Jeśli chcemy urządzić sypialnię w zupełności wystarczy metr, w przypadku kuchni natomiast, gdy pod ścianami umieszczamy blaty robocze powinno to być około 1,40 m. Możemy również podwyższyć skosy do poziomu 2 metrów, wówczas poddasze nie będzie odbiegało od innych pięter. Przy rozmowie z architektem warto ustalić jak chcemy urządzić poddasze. Dzięki temu opracuje on odpowiednią wysokość ścianki kolankowej. Pamiętajmy, żeby nie zmieniać jej na własną rękę. Konstrukcja ściany musi bowiem utrzymać ciężar więźby dachowej - mówi Grzegorz Bułat Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST.


Pulpitowa, owalna czy wole oczko

Wielu z nas przed urządzeniem pokoju na poddaszu powstrzymuje obawa przed barkiem odpowiedniej ilości światła. Dobrym rozwiązaniem są tu lukarny, czyli nadbudówki w dachu domu. Odpowiednio skonstruowane mogą one nadać bryle budynku wyjątkowego wyglądu.

Chociaż każda lukarna składa się ze ściany frontowej, w której montowane jest okno i zadaszenia, to możemy zdecydować się na różne ich rodzaje. W budynkach utrzymanych w stylu tradycyjnym lukarny są wąskie, zwykle z pojedynczym oknem. Bardzo często spotykaną tu formą są tak zwane wole oczka, przykryte walcowym daszkiem. Umieszcza się je symetrycznie, dwie lub więcej, często w taki sposób, aby podkreślić inne elementy bryły np. wejście. W obiektach o nowocześniejszej formie, natomiast nadbudówki są zazwyczaj szersze a ich zadaniem jest otworzenie poddasza na przestrzeń za domem. Jeśli zależy nam na szerokiej lukarnie, dobrze sprawdzą się te pulpitowe, które nawet mimo znacznych rozmiarów nie przytłoczą budynku. Ich niewątpliwą zaletą jest prosty daszek, co daje duże możliwości aranżacyjne - radzi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Producenci oferują obecnie bogatą gamę profili o nietypowych kształtach. Stolarka, którą ozdobimy naszą lukarnę powinna być oczywiście dopasowana do jej formy. Jeśli ma ona prostą i wąską ścianę frontową, dobrym rozwiązaniem będzie prostokątne okno. W nadbudówkach, których ściany rozchodzą się na boki ładnie prezentować się będzie natomiast połączenie większego skrzydła z dwoma trójkątami. Małą lukarnę o takim kształcie możemy wypełnić również trapezem. Idealnym oknem do nadbudówki typu wole oczko będzie natomiast półkole. W ofercie OKNOPLAST znajdziemy szeroki wachlarz okien o różnych kształtach. Dostępne są one w kolorach klasycznych jak biały i brązowy, odcieniach drewnopodobnych oraz barwach z palety RAL. Dzięki temu możemy stworzyć harmonijne kompozycje z pozostałymi elementami stolarki w budynku. Istnieje także możliwość wykonania okien dwukolorowych np. niebieskich od wewnątrz a drewnopodobnych od zewnątrz.


Najczęściej stolarkę w lukarnach ozdabia się szprosami imitującymi tradycyjny podział. Taki dodatek pasuje do domu w stylu klasycznym, pamiętajmy, jednak że dobrze prezentuje się on w większych oknach - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Poddasze zalane słońcem

W celu odpowiedniego doświetlenia poddasza, powierzchnia okien powinna być równa od 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. W lukarnie, tam gdzie to możliwe, warto zaplanować główny otwór okienny o wysokości 120 cm. Nie bez znaczenia jest też poziom, na jakim umieścimy okna - najkorzystniejsze oświetlenie uzyskamy montując je 85-100 cm nad podłogą. Ponieważ okno znajduje się we wnęce, najwięcej promieni słonecznych znajdzie się w jego pobliżu. Miejsca oddalone będą skąpane natomiast w przyjaznym cieniu. Warto wykorzystać taki układ. Pod oknem możemy ustawić stół do pracy, a pozostałą powierzchnię przeznaczyć na strefę relaksu, w której zatopimy się w miękkim fotelu.

Lukarny stanowią efektowny element architektoniczny, nie należą jednak do łatwych w wykonaniu. Dlatego prace przy ich budowie należy powierzyć doświadczonym fachowcom. Nowoczesne materiały, membrany dachowe, folie paro-przepuszczalne i materiały izolacyjne, pozwalają zniwelować wszystkie problemy jakich lukarny przysparzały w przeszłości - podkreśla Grzegorz Bułat z OKNOPLAST. Konstruując je musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie powinno się umieszczać kilku lukarn zbyt blisko siebie - powoduje to bowiem powstawanie koszy dachowych, w których zalegają woda i śnieg, przyczyniając się do zawilgocenia. Koniecznie musimy również pamiętać o należytym zabezpieczeniu ścian przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz. Wielkość, forma i układ lukarn powinny być także dopasowane do kształtu dachu. Najlepiej sprawdzą się one w stromym dachu o spadku ok. 40-45° i ściankach kolankowych o wysokości co najmniej metra.



OKNOPLAST to międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Firma prowadzi działalność na 10 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Włoch i Węgier. W krajach tych spółka posiada rozbudowaną sieć ponad 1800 partnerskich salonów sprzedaży. Firma została uhonorowana przez ambasadę RP we Francji, jako „Najlepszy Polski Exporter" produktów do tego kraju.

Od stycznia 2012 OKNOPLAST jest Top Sponsorem włoskiego klubu Inter Mediolan. Od sezonu 2009/2010 roku firma jest głównym sponsorem pierwszoligowej drużyny Puszcza Niepołomice. OKNOPLAST wspiera także Akademię AS Progres, pod patronatem Jerzego Dudka, organizującą zajęcia sportowe dla dzieci. Działania marketingowe firmy zostały docenione w prestiżowych konkursach m.in. Impactor, czy The Champs Awards.

W czerwcu 2013 roku firma ogłosiła utworzenie Grupy OKNOPLAST, w skład której wchodzą trzy firmy: OKNOPLAST, WnD i Aluhaus. Pozwala to na jeszcze większe zróżnicowanie oferty produktowej i jej precyzyjne dopasowanie do potrzeb klientów. OKNOPLAST działa w segmencie Top Premium. W portfolio firmy znajdują się okna i drzwi zewnętrzne PVC, rolety oraz szeroka gama dodatków i akcesoriów. Spółka uruchomiła również produkcję własnych pakietów szybowych. Jako jedna z nielicznych firm OKNOPLAST oferuje autorskie rozwiązania, dostępne wyłącznie pod własną marką m.in. zastrzeżone wzorem wspólnotowym kształty profili okien z serii Platinium i Winergetic Premium oraz klamki i okucia z serii dESIGN+.Produkty firmy charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie energooszczędności oraz najwyższą precyzją i niepowtarzalną estetyką wykonania. WnD zajmuje się produkcją okien z segmentu ekonomicznego plus - o niższej cenie, ale wysokiej jakości. Siedziba firmy wraz z biurem, halami produkcyjnymi i magazynami o łącznej powierzchni 13 000 m² znajduje się w Rąbieniu pod Łodzią. Trzonem działalności Aluhaus są natomiast aluminiowe okna, drzwi wejściowe, fasady i ogrody zimowe. Produkty firmy nabyć można na terenie całej Polski.

W trakcie swej kilkunastoletniej działalności, OKNOPLAST wypracował pozycję firmy wytyczającej nowe trendy, marki, która stała się synonimem najwyższej jakości. Jako pierwszy w Europie wdrożył nowe, innowacyjne rozwiązania, które obecnie funkcjonują, jako standardy w całej branży okien PVC, m.in. pięciokomorowy profil, szyba U=1,0, niski próg z PVC do okien balkonowych, czy też brązowa uszczelka z EPDM. W ostatnim czasie firma jako pierwsza wprowadziła tak unikalne produkty jak okno ColorFull czy Winergetic Premium Passive z barierą termiczną SpaceBlock, w której wykorzystano m.in. aerożel - materiał izolacyjny wykorzystywany przy budowie statków kosmicznych.

Siedziba OKNOPLASTU zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 38 100 m2. Globalna liczba klientów przez 19 lat działalności przekroczyła 1,1 mln. Aktualnie w firmie pracuje ponad 1000 osób.

Produkowane przez OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE. Firma została odznaczona również certyfikatem „Zielone okno", potwierdzającym, że produkt nie zawiera rtęci, a w konsekwencji nie wpływa negatywnie na zdrowie i środowisko.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom. Były to m.in.: Godło Promocyjne „Teraz Polska", „Budowlana Marka Roku 2013", „TopBuilder 2013", „Lider Rynku 2012", Premium Brand 2011 dla najbardziej cenionej marki czy „Złoty Laur Klienta 2011".

OKNOPLAST przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy". Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast