PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2014-02-03
Budownictwo jutra, czyli energooszczędność przede wszystkim
Często słyszymy o budownictwie oszczędnym, ale co to oznacza w praktyce?

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Dziś na budowę i eksploatację budynków przypada aż 42 % całkowitego zużycia energii, oraz 32 % emisji gazów cieplarnianych w całej UE.  Dlatego na znaczeniu zyskuje zasada zrównoważonego rozwoju, zgodnie z którą należy budować mądrze i ekologicznie, bo tylko to pozwoli nam zachować planetę dla przyszłych pokoleń. Jednym z ważniejszych założeń takiego podejścia jest oszczędność energii.

Często słyszymy o budownictwie oszczędnym, ale co to oznacza w praktyce? Najmniej uciążliwy dla środowiska jest budynek samowystarczalny pod względem energetycznym, czyli taki który sam pozyskuje lub wytwarza energię potrzebną do jego eksploatacji. Takie obiekty nazywamy zero-energetycznymi. Niskie zapotrzebowanie charakteryzuje także domy pasywne i energooszczędne. Budynki pasywne w ciągu roku zużywają nie więcej niż 15 kWh/m², co odpowiada 1,5m³ gazu na 1m² powierzchni. Oznacza to, że mieszczą się one w standardzie NF15 - EUco ≤15 kWh/(m²rok). Poziom zużycia energii pierwotnej nie może tu przekroczyć 120 kWh/m²rok dla wszystkich potrzeb energetycznych. Zalicza się do nich ogrzewanie, podgrzewanie wody oraz zużycie prądu na potrzeby bytowe. Obiekty energooszczędne w standardzie NF40 wykorzystują natomiast do 40 kWh/m². Warto zauważyć, że powstają także domy dodatnio energetyczne, które same wytwarzają więcej mocy niż zużywają.


Istotą budownictwa oszczędnego jest zminimalizowanie strat energii. Jak wynika z analiz profili energetycznych domów jednorodzinnych do największej ucieczki ciepła dochodzi przez nieszczelne okna, wentylację oraz ściany zewnętrzne, a następnie przez dach i podłogę na gruncie. W celu ograniczenia strat, konieczne jest zapewnienie wysokiej szczelności powietrznej obudowy budynku. Wiąże się to z zastosowaniem materiałów o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej, a także montażem dodatkowych rozwiązań np.: wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Powłoka zewnętrzna budynku powinna być nieprzepuszczalna dla wiatru,  a dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła stolarki w domu pasywnym nie może przekraczać Uw = 0,8 W/m2K. 

Jednocześnie tym, co może dziwić w budynkach oszczędnych jest duża liczba przeszkleń. Wybierając materiały do budowy domu, zwracamy uwagę na  ich współczynnik strat ciepła. Warto jednak patrzeć nieco szerzej: nie tylko na starty, ale także zyski ciepła czyli tzw. bilans energetyczny - wyjaśnia Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST. Okna są znakomitym sposobem na pozyskanie ciepła i światła.


Współczesna stolarka nie przyczynia się już do ubytków energii, a pozwala zyskać darmowe ciepło. Właściwie rozplanowane okna mogą korzystnie wpłynąć na profil energetyczny budynku. Duże szklane powierzchnie umieszcza się zatem głównie od strony południowej.

Wybierając stolarkę zdecydujmy się na tą o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw. Parametr informuje nas o poziomie ucieczki ciepła przez okno po jego zamontowaniu, im jest on niższy tym lepiej. Najniższy współczynnik Uw w ofercie OKNOPLAST posiadają okna Winergetic Premium Passive, pierwsze z PVC, w których zastosowano innowacyjną technologię bariery termicznej SpaceBlock. Składa się ona z  aerożelu, zamontowanego w ramie i warstwy pianki  poliuretanowej w skrzydle. Model Winergetic Premium Passive może być wyposażony w nowoczesne pakiety szybowe, odgrywające niebagatelną rolę w pozyskiwaniu ciepła i minimalizacji start energii.

Wartość bilansu energetycznego okna zależy od współczynnika przenikania części profilowej okna tzw. Uf,  szyby Ug, współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego g oraz powierzchni szyb. Właściwe przygotowanie takiego bilansu dla całego domu nie jest proste, ponieważ oprócz tych trzech elementów wpływ mają także orientacja budynku względem stron świata, strefa klimatyczna w której obiekt się znajduje oraz jego kubatura - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Program Glass Compass opracowany przez OKNOPLAST pozwala na dobór optymalnych zestawów szybowych.  Pakiety WARM, ENERGY i COMFORT, różnią się między sobą zastosowanym rodzajem powłoki niskoemisyjnej, a więc przepuszczalnością promieniowania słonecznego. Typ powłoki ma olbrzymi wpływ na uzyskiwane parametry,  ponieważ pozwala na dotarcie promieni słonecznych do wnętrza, jednocześnie blokując ucieczkę ciepła na zewnątrz. Dwukomorowy pakiet szybowy o Ug =0,6 W/m2K i g =0,5 W/m2K pozwala na pozyskanie w ciągu roku około 24,7 kWh na każdy metr kwadratowy, oznacza to, że przez standardowe okno zyskamy aż 51,5 kWh dodatkowej energii rocznie.

Zmniejszenie zużycia energii i dłuższa żywotność poszczególnych elementów sprawi, że dom będzie przyjazny dla nas i naszej planety. Najnowsze rozwiązania od OKNOPLAST pozawalają łączyć wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki z troską o środowisko naturalne.

źródło: Oknoplast