PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2012-09-10
Szyby w polskich warunkach klimatycznych
Szyba może stanowić nawet 90% powierzchni okna, dlatego to jej właściwości w największym stopniu decydują o energooszczędności stolarki.

GLASSOLUTIONS - Jaroszowiec
ul. Kolejowa 1
32-312 Jaroszowiec

tel. 32 649 95 00
fax 32 649 96 79
saintgobainwpolsce@saint-gobain.com
www.glassolutions.pl

» więcej o firmie

Nowoczesne zestawy szybowe pokrywane powłokami ze szlachetnych metali kilkaset razy cieńszymi niż ludzki włos, potrafią izolować pomieszczenia od zimna niemal tak dobrze jak ściana, chronić przed ich przegrzewaniem a nawet wspomagać system ogrzewania pozyskując darmową energię słoneczną. Najlepszy efekt można uzyskać rozwiązania odpowiednio dobrane do warunków klimatycznych.

Technologie budowlane danego regionu są pochodną panujących w nim warunków klimatycznych. W warunkach polskich najważniejszy czynnik stanowi odpowiednia izolacyjność ścian i okien, która obecnie wpływa także na standard energetyczny budynku i koszty jego utrzymania. Klimat polski należy bowiem do najzimniejszych w porównaniu z innymi krajami europejskimi, choć cechuje go zróżnicowanie geograficzne. Na każdy metr kwadratowy w ciągu roku przypada średnio 996 kWh, energii słonecznej, co stanowi nawet dwa razy mniej niż w Europie południowej. Nieco większe wartości, nawet powyżej 1100 kWh na metr kwadratowy występują w niektórych województwach wschodnich i na północnym zachodzie. Dlatego idealne w naszych warunkach będą zestawy szybowe, które z jednej strony izolują budynek od zimnego powietrza, a z drugiej pozwolą zmaksymalizować dostępne zasoby energii. Zrównoważenie zysków i strat jest więc uzależnione od doboru zestawów szybowych o odpowiednio zbilansowanych parametrach przenikania ciepła Ug, przepuszczalności energii słonecznej g i przepuszczalności światła TL, takich jak na przykład Climatop LUX.


Zestaw Climatop LUX wyróżnia się bardzo wysoką przepuszczalnością
światła, dlatego pozwala doświetlić pomieszczenia nawet przy niewielkiej
ilości światła słonecznego.
Fot. Glassolutions

Przede wszystkim ciepłe zestawy szybowe

Zasoby energii słonecznej w Polsce są mocno zróżnicowane w ciągu roku. Największe jej dawki trafiają do nas w czerwcu i lipcu, podczas gdy w grudniu wartość nasłonecznienia wynosi zaledwie 25 kWh/m2. To prawie siedem razy mniej niż w sezonie letnim. Dlatego podstawową cechą okien powinna być izolacyjność termiczna, oznaczona symbolem Ug. Obecnie standardem są zestawy dwuszybowe o parametrach Ug=1,1 W/m2K, jednak już w domach energooszczędnych współczynnik ten jest nawet do dwóch razy niższy. Stosowane są szyby dwukomorowe, a także trzykomorowe złożone z 4 tafli szkła o współczynnikach Ug=0,6-0,7 W/m2K. Jest to współczynnik zbliżony do parametrów ciepłej ściany. Szyby w energooszczędnych zestawach dwukomorowych są łączone za pomocą ciepłej ramki Swisspacer i wypełniane gazami szlachetnymi, takimi jak na przykład argon, krypton czy ksenon, które ze względu na wysoką gęstość i niski współczynnik przenikania ciepła stanowią doskonałe izolatory, zapobiegające przewodzeniu ciepła z budynku do otoczenia. Dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniowaniem ciepła na zewnątrz są niewidoczne gołym okiem warstwy tlenków metali szlachetnych, które działają w sposób selektywny. Zatrzymują one fale długie, a jednocześnie przepuszczają krótkie fale słoneczne. Dzięki umieszczeniu warstw niskoemisyjnych na szybie wewnętrznej i zewnętrznej zjawisko to działa również w drugą stronę, odbijając ciepło z powrotem do wnętrza domu.


Fot. Glassolutions

Więcej słońca w Twoim domu

Nasłonecznienie w polskim klimacie jest stosunkowo równomierne, choć wbrew pozorom nie jest ono jednolite. Najlepszych warunków pod tym kątem dostarcza rejon polski południowo-zachodniej znajdującej się w klimacie umiarkowanym, podczas gdy resztę kraju można zaliczyć do strefy zimnej, odznaczającej się niskim nasłonecznieniem. Dlatego w nieco cieplejszych rejonach kraju warto zużytkować zasoby energii montując zestawy szybowe o wysokim współczynniku przepuszczalności cieplnej g, co jest osiągane za pomocą odpowiednich powłok niskoemisyjnych. Jeśli szyby posiadają wyższy współczynnik g niż Ug, oznacza to, że dostarczają więcej ciepła niż przepuszczają. Tak się dzieje w przypadku zestawów szybowych Climatop LUX, o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,6 i współczynniku g=0,62. Z kolei w tych rejonach kraju, w których występują niedobory światła słonecznej należy zwrócić szczególną uwagę na przepuszczalność światła TL w zestawach szybowych. Wyższy współczynnik przepuszczalności pozwoli ograniczyć energii elektrycznej potrzebnej do sztucznego oświetlenia. W popularnym przekonaniu im mniej tafli szkła, tym mniej barier dla przenikania światła dziennego, jednak odpowiednia kombinacja wysokiej jakości szkła i powłok niskoemisyjnych może dać lepsze rezultaty nawet w przypadku okien trzyszybowych. W szybach z serii Climatop LUX zastosowano bezbarwne szklenie PLANILUX, na które nakłada się w urządzeniach magnetronowych powłokę PLANITHERM LUX. Jej specjalne właściwości pozwalają na przepuszczanie aż 73% światła do wnętrz pomieszczeń. To najlepszy wynik dla szyb dwukomorowych.

Zdjęcie główne:
Szyba dwukomorowa Climatop LUX z powłokami niskoemisyjnymi Planitherm Lux i ciepłą ramką SWISSPACER o parametrach Ug=0,6 W/m2K i g=0,62
Fot. Glassolutions




GLASSOLUTIONS Saint-Gobain
powstał w 1991 roku jako firma prywatna Glaspol. Od 1994 roku jest częścią Saint-Gobain - jednego ze 100 największych koncernów przemysłowych na świecie, światowego lidera we wszystkich dziedzinach swojej działalności. W roku 2011  jako członek 240 zakładów obróbki i dystrybucji szkła płaskiego, GLASPOL podjął działania mające na celu ujednolicenie tożsamości, oraz budowę globalnej marki GLASSOLUTIONS Saint-Gobain.

GLASSOLUTIONS Saint-Gobain wytwarza szyby w 8 nowoczesnych zakładach produkcyjnych na terenie Polski. W każdym z nich produkowane są szyby zespolone. Ponadto w zakładzie w Pruszkowie funkcjonują nowoczesne linie do produkcji szkła hartowanego i laminowanego. Zgrupowanie tych trzech technologii w jednym zakładzie pozwala na realizację szerokiego spektrum produktów w zakresie szkła obiektowego. W centrum produkcyjnym w Namysłowie produkowane jest nowoczesne szkło ogniochronne.

GLASSOLUTIONS Saint-Gobain jest wiodącym na rynku producentem szkła budowlanego. Najwyższe standardy jakościowe produktów gwarantują nowoczesny park maszynowy i starannie wyselekcjonowane komponenty używane do produkcji. Kompleksowe podejście do potrzeb naszych odbiorców oraz wykwalifikowana załoga zapewniają wysoki poziom obsługi klienta.

Bogate doświadczenie firmy oraz jej potencjał pozwalają na realizację nowoczesnych oraz innowacyjnych produktów takich jak:

  • szyby na podłogi i schody szklane
  • szyby ogniochronne
  • szklane daszki
  • szyby kuloodporne
  • szyby o kontrolowanej przezierności SGG PRIVA-LITE
  • szyby samoczyszczące SGG BIOLCLEAN
  • szyby z pętlą alarmową SGG SECURIT ALARM
  • szyby z ciepłą ramką SWISSPACER

Ważniejsze wydarzenia w historii GLASSOLUTIONS Saint-Gobain:

2011 - zmiana logo i ujednolicenie tożsamości GLASSOLUTIONS Saint-Gobain
2008 - rozpoczęcie produkcji szkła ognioodpornego w Namysłowie
2004 - budowa zakładu produkcyjnego w Pruszkowie na potrzeby rynku projektów budowlanych
2001 - przeniesienie centrali firmy i zakładu produkcyjnego do Jaroszowca k. Olkusza
1992 - powstanie nowego zakładu i centrali firmy Żorach
1991 - powstanie firmy w Gorzowie Wielkopolskim

O firmie Saint-Gobain:

Firma Saint Gobain istnieje ponad 300 lat. Została założona w 1665 r. przez Jeana Baptistę Colberta, doradcę do spraw finansowych króla Ludwika XIV. Zasady, którymi kieruje się koncern w rozwoju swojej działalności to innowacyjność, przedsiębiorczość i różnorodność.

Saint-Gobain jest obecna w 64 krajach zatrudniając ponad 191 000 pracowników w tym prawie 3500 naukowców w 20 centrach rozwojowo-badawczych. Swoją działalność opiera na 4 sektorach: Materiały Innowacyjne, Produkty dla Budownictwa, Dystrybucja Budowlana oraz Opakowania.

Od 1993 roku Polska stanowi główną bazę rozwojową dla działalności Saint-Gobain w Europie Środkowo-Wschodniej. Saint-Gobain jest jednym z 20 największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wartość inwestycji Grupy Saint-Gobain w Polsce wynosi 1,4 mld € . W 9 spółkach Grupy na terenie Polski pracuje ponad 6 000 pracowników. 

Dbałość o kwalifikacje i bezpieczeństwo załogi oraz konsekwentny program inwestycyjny zapewnia stabilny rozwój firmy i ciągłe podnoszenie poziomu obsługi jej klientów.

źródło: GLASSOLUTIONS Polska