PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2012-08-22
Jakie wybrać szyby w zależności od stron świata?
Okna wychodzące na wschód lub na zachód otrzymują maksimum energii słonecznej w lecie.

GLASSOLUTIONS - Jaroszowiec
ul. Kolejowa 1
32-312 Jaroszowiec

tel. 32 649 95 00
fax 32 649 96 79
saintgobainwpolsce@saint-gobain.com
www.glassolutions.pl

» więcej o firmie

Aktualnym trendem w architekturze jest maksymalne wykorzystanie energii odnawialnej. Jeśli zależy nam, aby dom był w pełni ekologiczny i niskoenergetyczny, powinniśmy przed podjęciem decyzji o lokalizacji okien spojrzeć na niego z perspektywy słońca. Nowoczesne zestawy szybowe pozwalają nie tylko na znaczące ograniczenie zużycia energii cieplnej, ale równocześnie zapewniają dodatkowe zyski ciepła z energii słonecznej.

Na standard energetyczny budynku mają wpływ nie tylko odpowiednio ocieplone ściany, lecz również rozwiązania pozwalające zużytkować ekologiczną energię z otoczenia. Uzyskanie doskonałych efektów jest uzależnione od kompleksowego spojrzenia na projekt z uwzględnieniem orientacji stolarki okiennej względem stron świata. Dzięki temu możemy zmniejszyć nawet o 25% straty wynikające z utraty ciepła, wpływając tym samy na osiągnięcie możliwie najlepszego bilansu energetycznego, czyli różnicę pomiędzy zyskami (Solar Factor g - współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej) i stratami ciepła (Ug - współczynnik przenikania). Odpowiednio dobrane zestawy szybowe zapewnią nie tylko izolacyjność termiczną, lecz również optymalną przepuszczalność energii słonecznej, która zapewni dodatkowe zyski ciepła.

Najcieplej od południa

Najbardziej nasłoneczniona i najcieplejsza jest strona południowa, dlatego na elewacji zwróconej w tym kierunku warto zaplanować największą ilość przeszkleń. Południowa ściana to doskonałe miejsce na duże przeszklenia oddzielające np. przestrzeń salonu od tarasu. Zastosowanie w nich nowoczesnych szyb CLIMATOP LUX o współczynniku Ug=0,6 W/m2K pozwoli zyskać najwięcej energii pochodzącej ze słońca. Dwukomorowy zestaw z dwoma powłokami niskoemisyjnymi świetnie nadaje się do oszkleń w budynkach wykorzystujących pasywną energię słoneczną. To innowacyjne rozwiązanie łączy w sobie funkcje: magazynowania energii, pozyskiwania energii cieplnej z promieni słonecznych oraz optymalnego doświetlania wnętrz. Nawet w pochmurne zimowe dni, pomimo słabego światła, szyby CLIMATOP LUX pozwolą na jego maksymalną emisję do wnętrza i zatrzymywanie energii cieplnej w budynku, dzięki najlepszemu współczynnikowi przepuszczalności światła LT=73%. Pozwoli to na lepsze docieplenie pomieszczeń zwłaszcza zimą, kiedy słońce świeci nisko nad horyzontem. Natomiast latem, kiedy kąt padania promieni jest większy, warto chronić okna przed nadmiarem słońca za pomocą zadaszeń lub balkonów, co pozwoli uniknąć przegrzewania pomieszczeń.


Południowa ściana to doskonałe miejsce na duże przeszklenia
zapewniające dodatkowe zyski ciepła z energii słonecznej
Fot. Glassolutions

Chroń stronę północną przed chłodem

Północna strona jest bez wątpienia najmniej nasłonecznią częścią budynku. Często zacieniona, narażona jest na nadmierne wychłodzenie. W celu ograniczenia strat ciepła, warto przewidzieć jak najmniejsze powierzchnie okien i szyby o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej, jak np. CLIMATOP 0,4. Rozwiązanie o najniższym współczynniku dla szyb dwukomorowych Ug=0,4 W/m2K stanowi idealną barierę dla ucieczki ciepła. Tak doskonałe właściwości udało się uzyskać dzięki powłoce niskoemisyjnej Planitherm One i wypełnieniu gazem szlachetnym kryptonem. Na rynku są już również dostępne pakiety o parametrach termoizolacyjnych zbliżonych do muru, jak na przykład Climatop One (Ug=0,3 W/m2K). Tym samym okna nie muszą już być słabym punktem w powłoce budynku, lecz podwójnie funkcjonalnym elementem.

Równowaga wschodu i zachodu

Okna wychodzące na wschód lub na zachód otrzymują maksimum energii słonecznej w lecie (elewacja wschodnia rano, a zachodnia po południu). Ponieważ rano i wieczorem słońce znajduje się nisko nad horyzontem, otwory okienne i balkonowe należy wyposażyć w szyby z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, aby uniknąć ryzyka przegrzania i oślepień. Dotyczy to zwłaszcza elewacji zachodnich, gdyż w porze maksymalnego nasłonecznienia (a więc po południu), temperatura zewnętrzna bywa stosunkowo wysoka i samo otwarcie okien nie wpływa na obniżenie temperatury we wnętrzu. Do elewacji południowych, wschodnich i zachodnich znakomicie nadaje się szyba typu CLIMAPLUS 4S.

Zdjęcie główne:
Dobierając odpowiednie zestawy szybowe możemy zmniejszyć straty energii w budynku nawet o 25%.
fot. Glassolutions



GLASSOLUTIONS Saint-Gobain
powstał w 1991 roku jako firma prywatna Glaspol. Od 1994 roku jest częścią Saint-Gobain - jednego ze 100 największych koncernów przemysłowych na świecie, światowego lidera we wszystkich dziedzinach swojej działalności. W roku 2011  jako członek 240 zakładów obróbki i dystrybucji szkła płaskiego, GLASPOL podjął działania mające na celu ujednolicenie tożsamości, oraz budowę globalnej marki GLASSOLUTIONS Saint-Gobain.

GLASSOLUTIONS Saint-Gobain wytwarza szyby w 8 nowoczesnych zakładach produkcyjnych na terenie Polski. W każdym z nich produkowane są szyby zespolone. Ponadto w zakładzie w Pruszkowie funkcjonują nowoczesne linie do produkcji szkła hartowanego i laminowanego. Zgrupowanie tych trzech technologii w jednym zakładzie pozwala na realizację szerokiego spektrum produktów w zakresie szkła obiektowego. W centrum produkcyjnym w Namysłowie produkowane jest nowoczesne szkło ogniochronne.

GLASSOLUTIONS Saint-Gobain jest wiodącym na rynku producentem szkła budowlanego. Najwyższe standardy jakościowe produktów gwarantują nowoczesny park maszynowy i starannie wyselekcjonowane komponenty używane do produkcji. Kompleksowe podejście do potrzeb naszych odbiorców oraz wykwalifikowana załoga zapewniają wysoki poziom obsługi klienta.

Bogate doświadczenie firmy oraz jej potencjał pozwalają na realizację nowoczesnych oraz innowacyjnych produktów takich jak:

  • szyby na podłogi i schody szklane
  • szyby ogniochronne
  • szklane daszki
  • szyby kuloodporne
  • szyby o kontrolowanej przezierności SGG PRIVA-LITE
  • szyby samoczyszczące SGG BIOLCLEAN
  • szyby z pętlą alarmową SGG SECURIT ALARM
  • szyby z ciepłą ramką SWISSPACER

Ważniejsze wydarzenia w historii GLASSOLUTIONS Saint-Gobain:

2011 - zmiana logo i ujednolicenie tożsamości GLASSOLUTIONS Saint-Gobain
2008 - rozpoczęcie produkcji szkła ognioodpornego w Namysłowie
2004 - budowa zakładu produkcyjnego w Pruszkowie na potrzeby rynku projektów budowlanych
2001 - przeniesienie centrali firmy i zakładu produkcyjnego do Jaroszowca k. Olkusza
1992 - powstanie nowego zakładu i centrali firmy Żorach
1991 - powstanie firmy w Gorzowie Wielkopolskim

O firmie Saint-Gobain:

Firma Saint Gobain istnieje ponad 300 lat. Została założona w 1665 r. przez Jeana Baptistę Colberta, doradcę do spraw finansowych króla Ludwika XIV. Zasady, którymi kieruje się koncern w rozwoju swojej działalności to innowacyjność, przedsiębiorczość i różnorodność.

Saint-Gobain jest obecna w 64 krajach zatrudniając ponad 191 000 pracowników w tym prawie 3500 naukowców w 20 centrach rozwojowo-badawczych. Swoją działalność opiera na 4 sektorach: Materiały Innowacyjne, Produkty dla Budownictwa, Dystrybucja Budowlana oraz Opakowania.

Od 1993 roku Polska stanowi główną bazę rozwojową dla działalności Saint-Gobain w Europie Środkowo-Wschodniej. Saint-Gobain jest jednym z 20 największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wartość inwestycji Grupy Saint-Gobain w Polsce wynosi 1,4 mld € . W 9 spółkach Grupy na terenie Polski pracuje ponad 6 000 pracowników. 

Dbałość o kwalifikacje i bezpieczeństwo załogi oraz konsekwentny program inwestycyjny zapewnia stabilny rozwój firmy i ciągłe podnoszenie poziomu obsługi jej klientów.

źródło: GLASSOLUTIONS Polska