PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2011-05-13
Jak przekształcić wiktoriański szeregowiec w dom pasywny
Celem projektu „Princedale“ była modernizacja liczącego sobie 170 lat domu szeregowego z epoki wiktoriańskiej

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Tylko pod warunkiem powodzenia modernizacji istniejących budynków, dzięki którym potrzeba będzie znacznie mniej energii do ich ogrzania i klimatyzacji, możliwe będzie odczuwalne obniżenie emisji CO2 i zahamowanie ogrzewania klimatu ziemi. W tej kwestii eksperci w dziedzinie klimatu są jednomyślni. Jak taka modernizacja może wyglądać, pokazuje projekt budowlany „Princedale" w londyńskiej dzielnicy Kensington.

Celem projektu „Princedale" była taka modernizacja liczącego sobie 170 lat domu szeregowego z epoki wiktoriańskiej, żeby spełniał wymogi surowej niemieckiej normy domów pasywnych dla budynków niskoenergetycznych. Jednocześnie prace modernizacyjne musiały uwzględnić przepisy ochrony zabytków. Inicjatorką projektu była Octavia Housing, londyńska organizacja pożytku publicznego w zakresie budownictwa socjalnego.

Projekt kierowany był przez „Green Tomato Energy", specjalistę w zakresie odnawialnych źródeł energii i budownictwa niskoenergetycznego. Biuro architektoniczne Paul Davis & Partner, znane ze swoich prac w dziedzinie ochrony zabytków miasta, udzieliło wsparcia w trakcie planowania i projektowania. Realizacji podjęła się firma Ryder Strategies, której prezes, Philip Proffit, już od kilku lat współpracował z ekspertami w dziedzinie budownictwa niskoenergetycznego w Europie, co pozwoliło mu na zgromadzenie bogatych doświadczeń w tym zakresie.

 
W rzeczywistości górna szyba to stałe przeszklenie. Żeby mimo wszystko móc otworzyć okno, np. w celu naturalnego wywietrzenia pomieszczeń lub żeby umyć szyby od zewnątrz, dolną część okna wykonano jako otwierające się do wewnątrz skrzydło uchylno-rozwierne TiltFirst – „najpierw uchyl, potem otwórz” – z ukrytymi zawiasami Roto NT.

Świeże powietrze pod kontrolą

W pierwszej kolejności wyposażono trzykondygnacyjny budynek w system wentylacyjny z odzyskiem ciepła. System ten stale wymienia zużyte na przefiltrowane, świeże powietrze, zasysane z zewnątrz poprzez sieć przewodów zlokalizowaną kilka metrów pod podłogą piwnicy. Wykorzystuje on stałą temperaturę, panującą przez cały rok na tej głębokości, która waha się pomiędzy 12 i 13°C. Zimą przy minimalnym zużyciu energii przewody doprowadzające zapewniają ogrzanie zasysanego powietrza zanim dotrze ono do domu po przejściu przez względnie ciepłe rejony podziemne, latem zaś - jego wychłodzenie.

Ściany budynku od zewnątrz mają bardzo dobrą izolację cieplną, pousuwano wszelkie mostki termiczne, a cała „skóra budynku", czyli całościowo ujmując - dach i ściany uszczelniono, przeciwdziałając przenikaniu powietrza. Dzięki tym działaniom historyczny budynek przeistoczył się w dom pasywny, do którego ogrzania nawet w bardzo srogie zimy nie będzie potrzeba zbyt dużo energii.

Zaskakujące skrzydło uchylno-rozwierne

Główną rolę w uzyskaniu hermetycznej „skóry budynku" odgrywają okna, które z jednej strony odzwierciedlają architektoniczny styl epoki, z drugiej zaś muszą możliwie najlepiej chronić dom przed stratami ciepła. Firma Ryder Strategies przy współpracy z Roto opracowała nowatorski typ okna drewnianego na miarę.

Z zewnątrz wygląda ono identycznie jak tradycyjne londyńskie okno przesuwne do góry. To wrażenie wzmocniono przez dodanie atrapy odpowiedniej klameczki i rygla. Na pierwszy rzut oka nic nie zdradza, że tak naprawdę jest to na stałe przeszklona kwatera. Żeby otworzyć okno, np. w celu naturalnego wywietrzenia pomieszczeń lub żeby umyć szyby od zewnątrz, dolną część okna wykonano jako otwierające się do wewnątrz skrzydło uchylno-rozwierne TiltFirst - „najpierw uchyl, potem otwórz" -  z ukrytymi zawiasami Roto NT.

Prezes firmy, Philip Proffit regularnie stosuje w realizowanych inwestycjach technologię okuć Roto: „Okucia NT umożliwiają wykonanie skrzydeł w dowolnym wymiarze. Pozwalają one na stworzenie okien o sposobie otwierania dopasowanym indywidualnie do typu budynku. Możliwość regulacji wszystkich punktów ryglujących pozwala w razie potrzeby np. na dostrojenie docisku skrzydła dla uzyskania pełnej szczelności okna." W jego ocenie bardzo ważną rolę w domach zlokalizowanych w mieście odgrywa zagadnienie bezpieczeństwa: „Nasi klienci cenią sobie w modułowym systemie NT możliwość uzbrojenia okien zwłaszcza na parterze w dodatkowe rygle antywyważeniowe."

Szczelne, z potrójną szybą

Dzięki potrójnej szybie w połączeniu z systemem profili z potrójną uszczelką okna skonstruowane przez Ryder Strategies osiągają szczególnie niski współczynnik U oraz poziom szczelności zgodny z wymogami budownictwa pasywnego. Ich wzornictwo uzyskało aprobatę konserwatora zabytków dla renowacji okolic objętych ochroną w takich dzielnicach Londynu jak Kensington, Chelsea, Hammersmith i Fulham. Specjaliści z Ryder Strategies odtworzyli zgodnie z historycznymi pierwowzorami także drzwi wejściowe i poboczne, które wyposażono w zawiasy DoorLine i wielopunktowe zamki Roto DoorSafe z ryglami w postaci bolców.

Oszczędność kosztów ogrzewania: 900 funtów szterlingów

Według wstępnych wyliczeń roczne oszczędności kosztów ogrzewania wyniosą dla mieszkańców odremontowanego w przedstawiony sposób domu 900 funtów rocznie. Dodatkowym plusem jest znakomita jakość powietrza w miejskim mieszkaniu, osiągnięta dzięki filtrom zintegrowanym z systemem wentylacyjnym. Philip Proffit nie ma wątpliwości, że dzięki profesjonalnie przeprowadzonej modernizacji budynków możliwe jest obniżenie zużycia energii przez praktycznie każdy istniejący budynek ze średnio przypadających na tutejsze budynki 130 do niespełna 15 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. „W średniookresowej perspektywie widzimy możliwość obniżenia zużycia nawet do 8,5 kilowatogodzin", mówi ekspert z przekonaniem.

Zdjęcie główne:
Z zewnątrz wygląda ono identycznie jak tradycyjne londyńskie okno przesuwne do góry. Wrażenie to potęgują widoczne przez szybę klameczki i rygle. Bardzo złudne wrażenie ...

źródło: Roto