PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2010-04-20
To, co niewidoczne
Pierwsze skojarzenie nowoczesności w architekturze to prosta bryła, światło i przestrzeń.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie
Synonimem nowoczesności są również materiały budowlane szkło i metal. Natomiast wewnątrz domów i mieszkań króluje „home automation”: wszechobecna elektronika.

Niewidoczne detale mogą mieć decydujący głos przy wyborze okien
Foto: Roto

Coraz bardziej widoczna staje się również zabawa konwencjami, która w praktyce przejawia się odwołaniami do tradycji, np. prosta bryła domu nakryta dwuspadowym dachem. Takim przykładem łączenia konwencji jest budynek ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie: szklana budowla ma odwoływać się ukształtowaniem bryły do obiektów klasycystycznych: obiekt centralny jest najwyższy, dwa niższe skrzydła umiejscowione są po bokach. W sposób charakterystyczny dla budowli nowoczesnych potraktowano tam detal architektoniczny: materiały elewacyjne szkło i metal na pozór tylko luźno połączone zostały z tradycyjnymi, najwyższej klasy materiałami wykończeniowymi: kamieniem, drewnem, a nawet skórą.

Elementów wyposażenia wnętrza często nie widać, co nie oznacza, że ich nie ma, liczy się skuteczność i imponujący efekt. Jak go osiągnąć, to kwestia kunsztu i warsztatu projektanta.


Home autamation i czujnik okienny Roto MVS, dyskretny strażnik w oknie
Foto: Roto

Okno, które zamyka się z pozoru samo może być sterowane czujnikami temperatury, wilgotności albo wiatru. Ukryty we wrębie mechanizm Roto E-Tec Drive automatycznie zamyka je lub otwiera, w zależności od potrzeb użytkowników, bez ich udziału. Nie tylko spełnia postawione mu zadanie, ale także oszczędza energię. Podobnie niewidoczne są czujniki okienne informujące o otwarciu okna, Roto MVS: podłączone do systemów alarmowych i monitorujących przekazują informację o niepowołanym otwarciu okna i wywołują alarm.

Na oknie z okuciami Roto Designo nie sposób dostrzec także jakiekolwiek zawiasów, co nie oznacza, że okno się nie otwiera. Wprost przeciwnie: kąt otwarcia okna wynosi 100 stopni, a jedynym widocznym elementem jest klamka, nie ma też osłonek, które mogłyby ulec zniszczeniu. Małe kompaktowe elementy okucia zostawiają miejsce na zabezpieczenia antywyważeniowe, dzięki którym można wykonać okna dobrze zabezpieczone – w klasie WK2. Natomiast stosując zasuwnicę z ujemnym dornmasem można umieścić klamkę na środku listwy przymykowej okna, dzięki czemu przypominać ono może okno stylizowane na którąś z dawnych epok.

NT Designo: kąt otwarcia 100°. Małe kompaktowe elementy zawiasu
tworzą miejsce dla elementów antywyważeniowych

Foto: Roto

Obok kształtu, wielkości okna czy materiału decydujący głos przy wyborze okien mają niewidoczne na nim detale. Mały Książe miał rację, najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu.

informacja na podstawie materiałów: ROTO