PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2010-01-07
Ciepło tkwi w szczególe
Miejsca potencjalnie największych strat energii w domu to okna i drzwi.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

W budownictwie dawnym jak i we współczesnym nie myśli się jednak o tym, jak wyeliminować okna, lecz jak zminimalizować straty ciepła. Naturalna, wręcz atawistyczna, potrzeba zaczerpnięcia świeżego powietrza tkwi w nas głęboko od czasów, kiedy pierwszy czworonóg wyszedł na ląd. Podobnie jak potrzeba światła i bliskiej natury.

Istnieją wprawdzie domy z kondygnacjami podziemnymi.

Sprawdzają się one doskonale np. w szerokościach geograficznych z ciepłym śródziemnomorskim klimatem (domy dżdżownice na greckiej wyspie Korfu, zaprojektowane przez młodych ateńskich architektów z decaARCHITECTURE). Pomimo, że domy tego typu wykorzystują naturalne właściwości ziemi: chłodno w nich latem, zatrzymują ciepło zimą, są jednak jak do tej pory zjawiskiem niszowym.


Mniejsze o 10% straty energii w oknach bez widocznych zawiasów Roto Designo
Foto: Roto

W budynkach standardowych cała para idzie w redukcję strat energii.

Kierunek tym bardziej prawidłowy, że przeszklenia w budynkach stają się coraz większe, a wręcz ziściło się marzenie o szklanych domach. Ich użytkownikom i mieszkańcom przyszło zmierzyć się z innymi problemami: nadmiernym nasłonecznieniem, nagrzewaniem, zacienieniem itp. Nie sposób dać sobie z nimi radę bez super-wydajnych urządzeń klimatyzujących, zacieniających albo systemów podwójnych fasad. Zwykłe otwarcie okna jest tam niewystarczające, to centralny system komputerowy utrzymuje stałą temperaturę i wilgotność powietrza, sterując automatycznie uchylanymi oknami, oknami dachowymi, systemami żaluzji, rolet oraz klimatyzatorów. Wszystko to w celu zminimalizowania strat energetycznych eksploatowanego budynku.


Roto E-Tec Drive: poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach dzięki uchyleniu
skrzydła na odpowiednią szerokość o właściwej porze
Foto: Roto

Dostawcami tego typu rozwiązań są producenci z branży budowlanej, którzy śledząc aktualne trendy w budownictwie, pracują nad osiągnięciem coraz lepszych parametrów izolacyjnych.

W oknach fasadowych np. sposobem na uzyskanie lepszych (czyli niższych) parametrów przenikania ciepła jest zastosowanie ukrytych zawiasów Roto Designo. W takim oknie nie trzeba wycinać uszczelki w miejscu, gdzie zwykle są zawiasy. Każde przerwanie materiału izolacyjnego to potencjalne miejsce powstawania mostków termicznych, a w przypadku okien z zawiasami ukrytymi pod przylgą, wg obliczeń niemieckiego instytutu fizyki budowlanej hermes®, dzięki ciągłemu prowadzeniu uszczelki na obwodzie skrzydła, straty energii zredukowane są o ok. 10%.


Okno wyposażone w czujnik MTS: podczas wietrzenia ciepłe powietrze nie ucieka za okno
Foto: Roto

W nowych drzwiach tarasowych Roto Patio Z, uchylno-przesuwnych, z funkcją automatycznego pozycjonowania skrzydła, odstawienie skrzydła od ramy o wielkości 125 mm pozwala stosować grube profile do ok. 122 mm, takich jak w oknach o dużej izolacyjności termicznej w budownictwie niskoenergetycznym. Systemy uchylno-przesuwne generalnie pozwalają uzyskiwać parametry szczelności porównywalne do okien fasadowych, gdyż wyposażone są w okucia obwiedniowe, zapewniające dobry, równomierny docisk do ościeżnicy na całym obwodzie. Skrzydła drzwi tarasowych Patio Z mogą osiągać wymiary 2000 x 2700 mm przy dopuszczalnej masie 200 kg.

W budynkach na wskroś zautomatyzowanych, w których wiele funkcji kontrolowanych jest przez system sterujący, zastosować można Roto E-Tec Drive, mechanizm uchylająco-ryglujący do okien, który współpracuje z czujnikami temperatury oraz czujnikami pogodowymi: wilgotności, deszczu oraz wiatru. Po osiągnięciu wybranej wartości temperatury lub wilgotności mechanizm zamknie i zarygluje okno, dając pewność mieszkańcom, że pomieszczenie jest doskonale wywietrzone, a oszczędność energii - ogromna. Natomiast czujniki okienne Roto MTS podłączyć można do sterownika klimatyzacji, który odłączy ją w momencie otwarcia okien na czas wietrzenia.


Blacha zamka zintegrowana z progiem Roto Gluske BKV
Foto: Roto

Oprócz okien i wielkoformatowych przeszkleń energia z budynków „wychodzi" też drzwiami, można je dobrze zaizolować stosując automatyczne, dwuczęściowe uszczelnienie progowe do drzwi, składające się silikonowego profilu i szczoteczkowej uszczelki. Próg wysuwa się tuż po domknięciu drzwi, dzięki czemu redukuje straty ciepła i poprawia szczelność dźwiękową.

System izolowanych termicznie progów do drzwi balkonowych i wejściowych z drewna i z PVC o maksymalnej dopuszczalnej wysokości 20 mm. Można go stosować także do pomieszczeń bez barier zgodnie z normą DIN 18025. Umożliwia on zintegrowanie blachy zamka, zwiększając tym samym właściwości antywyważeniowe drzwi oraz zapewnia ochronę przed zacinającym deszczem. Szerokość progu od 40 do 120 mm.

Wg dr. inż. arch. Miłosza Lipińskiego z biura wrocławskiego „Lipińscy domy" inwestycja w dom pasywny jest dzisiaj dość duża:

„Koszty budowy domu pasywnego są wyższe niż w przypadku domu standardowego o ok. 36%. To dużo. W Niemczech czy Austrii dom pasywny jest droższy o ok. 7%. Jednak należy zauważyć, że 7 lat temu takie domy były tam również droższe o około 40%. W Polsce także mamy dobre perspektywy na przyszłość." Dziś, kiedy „koszty ogrzewania domu pasywnego są bardzo niskie (około 3,50 zł za 1m2 na rok, czyli dom o powierzchni 130m2 ogrzejemy wydając tylko około 450 zł w roku), ...czas zwrotu poniesionych nakładów na realizację wyniesie około 37 lat!".

Solidne izolowanie budynków i dążenie do jak największej redukcji strat ciepła powinno pozostać więc w modzie przez jeszcze długi czas. I krok po kroku przybliżać inwestorów do upowszechnienia budownictwa niskoenergetycznego.

Zdjęcie główne:
Roto Patio Z pozwala minimalizować straty ciepła w wielkopowierzchniowych wyjściach na taras,dzięki zastosowaniu grubych profili
Foto: Roto

źródło: Roto