PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2023-08-03
Nieruchomość z ocenami, czyli słów kilka o świadectwie energetycznym budynku
Ekspert firmy Aluprof wyjaśnia czym jest certyfikat energetyczny, którego obowiązek sporządzania nałożyła na kraje członkowskie UE.

ALUPROF S.A.
ul. Warszawska 153
43-300 Bielsko-Biała

tel. 33 819 53 00
fax 33 822 05 12
aluprof@aluprof.eu
www.aluprof.eu

» więcej o firmie

Polityka Unii Europejskiej już od wielu lat skupia się na zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych i realnym obniżaniu zużycia energii w budownictwie, regulując to odpowiednimi dyrektywami. Rodzimym odzwierciedleniem unijnych przepisów są m.in. ostatnie zmiany prawne, które określają zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Ekspert firmy Aluprof, oferującej systemy aluminiowe do okien, drzwi i fasad, promującej ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie, wyjaśnia czym jest certyfikat energetyczny, którego obowiązek sporządzania nałożyła na kraje członkowskie UE.

Obowiązkowy certyfikat energetyczny

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający energochłonność budynków. - „Certyfikat ten opisuje szczegółowo zapotrzebowanie danej nieruchomości na energię niezbędną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia i wentylacji, a w przypadku obiektów niemieszkalnych również oświetlenia. Inaczej mówiąc, na jego podstawie właściciel lub najemca może oszacować roczne zużycie energii w budynku, a co za tym idzie, określić potencjalne koszty związane z utrzymaniem budynku bądź lokalu." - wyjaśnia Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager Aluprof. Mimo że obowiązek opracowywania świadectwa charakterystyki energetycznej funkcjonuje na polskim rynku już od kilku lat, to dopiero przyjęta 28 kwietnia bieżącego roku nowelizacja ustawy wprowadziła w tym zakresie znaczące zmiany. - „Obowiązek sporządzenia charakterystyki energetycznej spoczywa na właścicielu, zarządcy nieruchomości, osobie ze spółdzielczym własnościowym prawem lub spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu. Co ważne, jest to dokument niezbędny zarówno w momencie sprzedaży, jak i wynajmu. Warto podkreślić, że nie dotyczy to osób, które wykorzystują dany obiekt na własny użytek i nie zamierzają go sprzedawać lub wynajmować." - podkreśla ekspert firmy Aluprof. Wprowadzone od kwietnia zmiany zaostrzyły konsekwencje niewywiązywania się z tego przepisu. Przekazanie dokumentów nabywcy lub najemcy odnotowane musi być w akcie notarialnym kupna lub  sprzedaży, a niewypełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem grzywny. Świadectwo charakterystyki energetycznej wydać mogą jedynie uprawnione do tego osoby, korzystając przy tym z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej. Udogodnieniem jest natomiast zmiana wprowadzająca możliwość sporządzenia certyfikatu zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i elektronicznej.

Świadomy wybór oszczędności

Głównym celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej jest zwiększanie świadomości użytkowników w zakresie możliwości uzyskania mniejszego zużycia energii w budynkach i promocja proekologicznych postaw. W obecnej sytuacji gospodarczej nabiera to jednak również znaczącego wymiaru ekonomicznego. Oszczędności i potrzeba zredukowania kosztów utrzymania danej nieruchomości skłaniają do inwestowania w energooszczędne rozwiązania i wybierania obiektów o niższym zużyciu energii. - „Na efektywność energetyczną wpływa nie tylko zastosowanie energooszczędnych sposobów ogrzewania budynku, ale również, a może przede wszystkim, wyeliminowanie potencjalnych strat ciepła. Jednym z elementów, przez które najczęściej ono ucieka jest stolarka otworowa. Dlatego też warto wybierać przeszklenia oraz drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła, np. te wykonane z trwałego aluminium charakteryzującego się wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej. Na docenienie zasługują zwłaszcza rozwiązania dedykowane do budynków pasywnych, na przykład okna i drzwi w systemie MB-104 Passive firmy Aluprof, którego izolacyjność termiczna (UW) w przypadku okna otwieranego wynosi od 0,53 W/m2K. Doskonałym wyborem do tego typu obiektów mogą być również ściany słupowo-ryglowe MB-TT50 i MB-SR50N HI+ Aluprof, które uzyskały najwyższą możliwą klasę efektywności A+ w badaniu przeprowadzonym przez instytut PHI Darmstadt - najbardziej znaną instytucję promującą ideę budownictwa pasywnego." - podsumowuje Aleksandra Baksik.