PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2017-04-25
Światowy Dzień Astmy – jak walczyć z zagrzybionymi budynkami powodującymi chorobę
Z okazji Światowego Dnia Astmy warto zwrócić uwagę na pilną potrzebę systemowych rozwiązań wspierających ...

VELUX Polska Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa

tel. 22 337 70 00
fax 22 337 70 90
kontakt@velux.pl
www.velux.pl

» więcej o firmie

Ponad 2 mln Europejczyków choruje na astmę z powodu niezdrowych warunków domowych. Europejskie wydatki publiczne związane z leczeniem chorych sięgają 82 miliardów euro rocznie - wynika z najnowszych badań Instytutu Fraunhofera. Z okazji Światowego Dnia Astmy, który obchodzony jest 2 maja, warto zwrócić uwagę na pilną potrzebę systemowych rozwiązań wspierających remonty domów uwzględniające zdrowy klimat wewnętrzny.

Według badań niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer-Institut für Bauphysik IBP) blisko 84 miliony Europejczyków żyje w wilgotnych i zagrzybionych mieszkaniach, co zwiększa ryzyko wystąpienia u nich chorób układu oddechowego (takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz alergii o 40%. Co więcej, nowe badania po raz pierwszy dowiodły, że 2,2 miliona Europejczyków choruje na astmę spowodowaną bezpośrednio mieszkaniem w niezdrowych warunkach.

Jak natomiast wynika z badania „Barometr Zdrowych domów 2016" przeprowadzonego przez Grupę VELUX, Polacy częściej niż Europejczycy wyrażają obawy o szkodliwe dla zdrowia warunki domowe.

"Najbardziej martwi nas właśnie problem zagrzybienia i pleśni w domu. Taką obawę wyraża prawie co drugi badany (46 proc.) wobec 40 proc. Europejczyków" - mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

Co jest przyczyną chorób?

Zawilgocenie mieszkań wynika zazwyczaj ze złego stanu technicznego budynków i niepożądanych zachowań ich mieszkańców, np. niedostatecznego wietrzenia pomieszczeń. W konsekwencji prowadzi to do zagrzybienia budynków oraz zawilgocenia pomieszczeń. Co ważne, istnieją dowody na to, że ryzyko zachorowania na astmę jest o około 50 proc. wyższe niż w przypadku zamieszkiwania w domu pozbawionym pleśni i wilgoci.



"Grzyby niedoskonałe (pleśnie) należą do najsilniejszych alergenów atakujących błony oddechowe i skóry  człowieka, biorą  one także udział w ataku na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Grzyby te najczęściej przedostają się do człowieka przez układ oddechowy, jamę nosową i ustną, dając napadowy, suchy kaszel i duszność. Najczęściej rosną na ścianach pomieszczeń i na drewnianych obiciach mebli, szczególnie starych, zużytych. Większe znaczenie w walce z tymi grzybami ma czystość powietrza niż stosowanie leków przeciwgrzybiczych. Dlatego tak istotne jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w domach" - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Edward Zawisza, alergolog, członek Polskiego Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych.

Skala problemu sprawia, że udział chorób dróg oddechowych w bezpośrednich kosztach opieki zdrowotnej jest znaczący. Jak wykazało badanie Instytutu Fraunhofera europejskie wydatki publiczne na leczenie oraz hospitalizację pacjentów sięgają rzędu 82 miliardów euro rocznie. Mieszczą się w tym również koszty pośrednie spowodowane utratą produktywności. Natomiast koszty astmy dla gospodarki europejskiej szacuje się na poziomie 19,5 mld euro rocznie (Dane z 2011 roku).

Jak ocenia Instytut Fraunhofera liczbę Europejczyków żyjących w zawilgoconych mieszkaniach o niezdrowym klimacie można obniżyć o 50 proc. do roku 2050. Ograniczyłoby to liczbę pacjentów z powiązanymi chorobami układu oddechowego o 25 proc. W przypadku astmy oznaczałoby to obniżenie liczby chorych o 550 000 osób. Mogą to zagwarantować rozwiązania prawne, promujące zdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń w nowych i już istniejących budynkach.

"Zagrożeniem jest też duża ilość substancji nieorganicznej, która przedostaje się do budynków. Ostatnio na przykład obserwowaliśmy wzmożone reakcje alergiczne związane ze smogiem. Ponadto, w Polsce istnieje bardzo duża liczba starych budynków, szczególnie na wsiach czy małych miasteczkach, które zbudowane są często z nieodpowiednich materiałów. Na ich ścianach - wewnętrznych i zewnętrznych,  istnieje cała masa szkodliwych czynników, takich jak grzyby. Również w miastach mamy całe dzielnice starych budynków, sprzed czterdziestu czy pięćdziesięciu lat, jak również przedwojenne. I one stanowią doskonałą pożywkę dla wzrostu czynników chorobotwórczych" - mówi prof. dr hab. n. med. Edward Zawisza, alergolog.

"Aby zmienić sytuację, niezbędne jest podjęcie kroków w celu przyśpieszenia tempa renowacji budynków mieszkalnych. Przy programach pomocowych należy uwzględniać nie tylko parametry energooszczędności, ale także zdrowego klimatu wewnętrznego - w tym dostępu do światła dziennego i świeżego powietrza. Aspekt zdrowia powinien być uwzględniany także przy projektowaniu nowych budynków" - mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

Jak unikać wilgoci w budynkach?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój pleśni i grzybów jest wilgotność w pomieszczeniu, którą można kontrolować np. za pomocą higrometru. Najprostszym i jednocześnie skutecznym sposobem zapobiegania zagrzybieniu ścian jest częste wietrzenie domu, przy czym zaleca się wietrzenie pomieszczeń dwa - cztery razy dziennie przez co najmniej dziesięć minut.

"Chcąc zapewnić stały dostęp świeżego powietrza do domu warto stosować nawiewniki w oknach, które pozwalają na bieżącą wymianę powietrza, nawet gdy okna są zamknięte. Już wkrótce z pomocą przyjdzie nowe rozwiązanie inteligentnego domu - system VELUX Active wyposażony w czujnik stężenia CO2 i wilgotności - otworzy okno za nas w razie potrzeby" - radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

Wietrzenie pomieszczeń poprzez okna jest skuteczne i odpowiednie szczególnie w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, czy też w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia. Jeśli pleśń pojawi się w domu warto stosować preparaty grzybobójcze, aby zapobiec jej rozwojowi.

 



Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,3 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3100 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dwóch lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce ponad 250 mln zł na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii Grupy VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji są bardziej energooszczędne, dostarczają więcej światła i zapewniają większy komfort użytkowania.

źródło: Velux