PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2016-12-22
Dach gotowy na zimę
Przy okazji kontroli dachu warto też sprawdzić stan okien połaciowych. - Przede wszystkim warto przyjrzeć się z bliska połączeniu kołnierza uszczelniającego z pokryciem połaci.

OKPOL Sp. z o.o.
ul. Topolowa 24
49-318 Skarbimierz

tel. 77 404 66 77
fax 77 404 66 80
okpol@okpol.pl
www.okpol.pl

» więcej o firmie

Zimowe miesiące to dla dachu prawdziwy test wytrzymałości. Niesprzyjające warunki pogodowe - niskie temperatury, silny wiatr i duże opady narażają go na poważne uszkodzenia. Dlatego warto sprawdzić jego kondycję, by wraz z nadejściem wiosny uniknąć przykrych niespodzianek.

Dach to jeden z ważniejszych elementów domu. Odpowiednio wykonany i użytkowany, zapewnia komfort termiczny mieszkańcom, przekłada się korzystnie na bilans energetyczny oraz ma kluczowy wpływ na całą konstrukcję budynku. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas przedzimowego przeglądu dachu?

Drożność rynien

Przegląd dachu warto rozpocząć od prac porządkowych. Szczególnie istotne w okresie zimowym jest udrożnienie systemu rynnowego. Wchodząc ostrożnie na drabinę możemy ręcznie lub za pomocą wody pod ciśnieniem usunąć zalegające w rynnach liście, gałęzie i piach, które utrudniają prawidłowy odpływ z połaci i mogą powodować pękanie rynien pod wpływem nagromadzonego lodu. Nie zapominajmy też o rurach spustowych, które możemy szybko i łatwo udrożnić, wyciągając i opróżniając sitko czyszczaka. To bardzo ważne, bo duże zatory mogą prowadzić nie tylko do uszkodzeń samego orynnowania, ale również do zalania elewacji, rozwoju pleśni i grzybów, a nawet wnikania wody pod okap. Przy okazji czyszczenia rynien, powinniśmy sprawdzić ich stabilność - działające na nie zimą wiatry i opady mogą bowiem poluzować mocowanie systemu.


fot. Okpol

Szczelność pokrycia

Warto, by miejscom najbardziej narażonym na błędy wykonawcze przyjrzał się z bliska dekarz, który nie tylko wypatrzy ewentualne nieprawidłowości, ale i odpowiednio je usunie. Szczególnie bacznie powinien on skontrolować stan koszy dachowych, przejścia różnych elementów przez dach oraz stan komina. Spływająca zimą po dachu woda wnika bowiem bezwzględnie we wszystkie, nawet najmniejsze szczeliny, prowadząc do przenikania wilgoci w głębsze partie budynku. Na uwagę zasługuje też sama obróbka blacharska - podczas jej przeglądu należy sprawdzić czy nie jest poluzowana, nie wykruszył się uszczelniający ją silikon oraz czy wszelkie uszczelki znajdują się na swoim miejscu.

Kontrola okien dachowych

Przy okazji kontroli dachu warto też sprawdzić stan okien połaciowych. - Przede wszystkim warto przyjrzeć się z bliska połączeniu kołnierza uszczelniającego z pokryciem połaci. Trwałe i szczelne łączenie gwarantuje prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej i śniegu oraz zapewnia ochronę przed wiatrem - tłumaczy Marcin Demski  z firmy OKPOL producenta okien dachowych. - Niezbędne może też okazać się przesmarowanie zawiasów, wyregulowanie okuć oraz montaż nowych uszczelek - dodaje.

Niezbędne akcesoria

Choć śnieżna czapa na dachu jest pięknym symbolem zimy, to niesie ze sobą spore zagrożenie. Obciążona śniegiem konstrukcja dachu podatna jest na uszkodzenia, w tym wygięcie i zerwanie orynnowania. Potężne nawisy i sople lodu są też niebezpieczne dla znajdujących się w pobliżu ludzi. Z masami śniegu skutecznie radzą sobie akcesoria dachowe. Płotki przeciwśniegowe i bale drewniane montowane na dolnej krawędzi połaci zatrzymują zsuwający się śnieg, a umiejscowione na jej całej powierzchni śniegołapy, dzielą go na mniejsze części, chroniąc dach przed ogromnym naporem.

Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim wiedzy w należytym  sprawdzeniu naszego dachu, zasięgnijmy porady eksperta i zaprośmy do prac doświadczonych fachowców. Liczy się bowiem bezpieczeństwo!

źródło: Okpol