PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2016-12-01
Jasne i ciepłe poddasze – jak dobierać szyby?
Adaptacja poddaszy do celów mieszkalnych od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem osób budujących domy.

Pilkington IGP Sp. z o.o.
ul. Wołoska 18
02-675 Warszawa

tel. 22 548 75 01
fax 22 548 75 55
igp@pl.nsg.com
www.pilkington.pl

» więcej o firmie

Adaptacja poddaszy do celów mieszkalnych od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem osób budujących domy. Uzyskiwana dzięki temu dodatkowa przestrzeń użytkowa musi jednak być dobrze doświetlona światłem naturalnym. Jak optymalnie dobierać szyby do okien połaciowych by przez cały rok cieszyć się słońcem i ciepłem radzą eksperci Pilkington Polska.

Według najnowszych badań światło naturalne to jeden z podstawowych czynników wpływających na komfort życia we wnętrzach. Człowiek przebywając w nasłonecznionym miejscu ma lepsze samopoczucie i więcej energii. Wedle przepisów budowlanych odpowiedni poziom doświetlenia w pomieszczeniach przeznaczonych dla ludzi zapewnia przeszklenie, którego powierzchnia w stosunku do podłogi wynosi co najmniej 1/8 jej powierzchni. W przypadku poddaszy jest to realizowane dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju okien umieszczanych na skośnych połaciach dachowych. Dzięki odpowiedniemu doborowi przeszkleń wnętrza będą nie tylko jasne, ale ciepłe, bezpieczne oraz ciche.


Bezpieczeństwo gwarantowane

Przy wybieraniu przeszkleń dachowych ważne jest by były one bezpieczne, odporne na działanie wiatru, deszczu czy gradu. Aby zwiększyć odporność okien na rozbicie i zabezpieczyć dom przed ewentualnym włamaniem, w przeszkleniach dachowych należy stosować szkło laminowane w odpowiednio dobranej klasie bezpieczeństwa i ochrony oraz szkło hartowane. Szkło laminowane składa się z dwóch lub więcej tafli szkła sklejonych ze sobą za pomocą folii PVB. W przypadku rozbicia nie rozpada się, ponieważ folia utrzymuje odłamki szkła w miejscu. Takie właśnie właściwości ma np. bezpieczne szkło laminowane Pilkington OptilamTM.

Doświetlaj, ale nie przegrzewaj

Żeby uzyskać odpowiedni poziom doświetlenia, przeszklenia powinny być umieszczane przede wszystkim od strony południowej, zachodniej lub wschodniej. Ma to jednak swoje konsekwencje. Okno umieszczone od strony południowej i zachodniej może w lecie powodować przegrzewanie się pomieszczeń. Jest na to rada - wybór okna z szybą zespoloną o niskim współczynniku g, który opisuje przepuszczalność promieni słonecznych. Można też połączyć szyby o przepuszczalności energii słonecznej wyższej niż 0,35 z innymi rozwiązaniami chroniącymi przed słońcem, takimi jak żaluzje wewnątrzszybowe czy rolety.

Zadbaj o ciszę

Standardowe szyby zespolone stosowane w oknach dachowych posiadają współczynnik tłumienia hałasu (Rw) na poziomie od 31 do 35 dB. W przypadkach, gdy potrzebne jest uzyskanie większej ochrony przed hałasem przenikającym do pomieszczeń z zewnątrz, w oknach powinno się stosować szyby zespolone z wykorzystaniem laminowanego szkła dźwiękochłonnego, np. Pilkington OptiphonTM, które łącząc wysokie parametry izolacyjności dźwiękowej z wymogami bezpieczeństwa, pozwala osiągnąć współczynnik Rw na poziomie 41 dB.

Zatrzymaj ciepło

Zmieniające się przepisy zaostrzają stopniowo wymagania ochrony cieplnej, jakie stawiane są wobec okien połaciowych. Po nowelizacji „Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie", która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku, oczekiwany współczynnik Ug będzie wynosił dla okien dachowych 1,30 W/m2K. „Najlepsze efekty zapewniają szyby dwukomorowe, w których skład wchodzą dwie szyby z powłokami niskoemisyjnymi zapobiegające ucieczce ciepła z pomieszczeń, pozwalające jednocześnie na przenikanie energii słonecznej do wnętrza budynku" - wyjaśnia Piotr Oleszyński, Doradca Techniczny w Pilkington Polska. „Zastosowanie w oknach pakietów trójszybowych wypełnionych argonem z powłoką niskoemisyjną np. Pilkington OptithermTM S1 umożliwia obniżenie współczynnika przenikania ciepła Ug do 0,5 W/m2K" - dodaje.


Schludny wygląd bez wysiłku

To jednak nie wszystko. Okna wyposażone w wysokiej klasy przeszklenia nie wymagają mycia, ponieważ ... myją się same. Pilkington ActivTM to pierwsze na świecie szkło samoczyszczące, które po zewnętrznej stronie posiada specjalną powłokę reagującą z promieniowaniem ultrafioletowym naturalnego światła dziennego. Powoduje to rozkładanie się wszelkich zanieczyszczeń o charakterze organicznym. Potem wystarczy deszcz lub spłukanie wodą z węża ogrodowego, a dzięki właściwościom hydrofilowym, woda spłynie równomiernie po powierzchni szyby, spłukując uwolnione zanieczyszczenia i nie pozostawiając po sobie nieestetycznych zacieków

Szeroka oferta szyb zespolonych, dostępna w ofercie Pilkington IGP sprawia, że okna dachowe mogą spełniać indywidualne wymagania mieszkańców każdego domu.




Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG p. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych działając w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2015 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,8 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 39% zrealizowano w Europie, 25% w Japonii, 18% w Ameryce Północnej, a 18% w pozostałych częściach świata.

 

źródło: Pilkington