PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2010-08-27
Profle i okna kolorowe pod lupą
Od połowy lat 80. wyraźnie wzrosła sprzedaż okien kolorowych.

ALUPLAST Sp. z o.o.
ul. Gołężycka 25A
61-357 Poznań

tel. 61 654 34 00
fax 61 654 34 99
aluplast@aluplast.com.pl
www.aluplast.com.pl

» więcej o firmie
Od 50 lat jako materiał służący do produkcji ram okiennych i drzwiowych powodzeniem cieszą się zarówno białe, jak i kolorowe proflie z tworzywa sztucznego. Od połowy lat 80. wyraźnie wzrosła sprzedaż okien kolorowych. Równocześnie zmieniły się wymagania estetyczne oraz architektura.

Nowoczesne systemy okienne powinny umożliwiać istnienie bardzo dużych powierzchni szkła przy równocześnie wąskich powierzchniach zewnętrznych profili. Stale rosnące wymagania dotyczące ochrony cieplnej mogą zostać spełnione jedynie dzięki zmianom w przekroju profilu, które z jednej strony niosą ze sobą wysokie wartości izolacyjne, z drugiej zaś strony wymagają szczególnych operacji w trakcie procesu produkcji okien i drzwi.

W wyniku działania promieniowania słonecznego powierzchnie białe nagrzewają się maksymalnie do 45 °C, temperatura powierzchni zewnętrznej profili kolorowych może wyraźnie przekroczyć 70 °C. Tak podwyższone absorbowanie ciepła prowadzi, w przypadku profili o wysokiej izolacji cieplnej, do dużej różnicy temperatur w przekroju profilu, którą trzeba uwzględnić przy projektowaniu okien i drzwi oraz przy obróbce profili. Mimo to nie da się uniknąć nieznacznych odkształceń powstałych w wyniku różnic temperatur.

W porównaniu z obróbką białych profili z PVC w przypadku profili z kolorową powierzchnią należy bardzo starannie przestrzegać założeń systemu. Wytyczne systemowe dotyczące obróbki profili kolorowych z PVC różnią się wyraźnie od tych obowiązujących dla białych profili. Ze względu na większą absorpcję ciepła profile kolorowe rozszerzają się wyraźnie bardziej niż białe. Dlatego fakt ten należy koniecznie uwzględnić przy projektowaniu, obróbce oraz transporcie i montażu. Zasadniczą odpowiedzialność za całość projektu ponosi projektant. To on powinien posiadać wiedzę na temat poszczególnych technologii użytych w projekcie oraz wszystkich warunków dodatkowych. Przygotowywany przez niego projekt powinien uwzględniać wszystkie istotne uwarunkowania, między innymi takie jak nagrzewanie kolorowych powierzchni zewnętrznych. Producent, sprzedawca względnie firma montażowa powinna poinformować zleceniodawcę o ewentualnych wątpliwościach dotyczących przewidzianego sposobu wykonania. Dotyczy to wielkości, położenia elementów, ich montażu oraz kolorystyki. Już na etapie projektowania należy uwzględnić specyficzne właściwości tworzyw oraz wpływ powierzchni kolorowych na odkształcenia. Dopuszczalne wielkości elementów, w przypadku profili kolorowych są z reguły mniejsze od założeń obowiązujących dla profili białych.


PODSTAWOWE ZASADY
W trakcie magazynowania oraz transportu kolorowych profili i okien z PVC należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia oraz powstawania barier cieplnych. Generalnie profile z tworzyw sztucznych należy magazynować na płaskiej powierzchni. Uszkodzenia kolorowych powierzchni są bardzo łatwo widoczne i często wymagają dużych nakładów, aby je usunąć. Profile kolorowe należy generalnie obrabiać zgodnie z wytycznymi systemu. Prawidłowy wybór wzmocnienia gwarantuje przydatność użytkową również w przypadku obciążeń termicznych, jakich należy oczekiwać przy profilach kolorowych. Powietrze zamknięte w zewnętrznych komorach profili ogrzewa się przy nasłonecznieniu i rozszerza. Aby uniknąć odkształceń powstałych wskutek nadciśnienia, wszystkie komory zewnętrzne wszystkich profili powinny być wentylowane. Stosując szprosy naklejane, należy zwrócić uwagę, aby nie przylegały one „na styk” do ramy okiennej. Ze względu na rozszerzalność wzdłużną wskutek nagrzewania trzeba uwzględnić odpowiednie szczeliny dylatacyjne: od 0,5 mm do 1 mm. Przydatność określonych kolorów oraz obciążenie termiczne profilu zależą od klimatu w miejscu zastosowania i mogą być one różne w zależności od położenia geograficznego. Przy nasłonecznieniu na fasadzie budynku zachodzi naturalny rozkład temperatur, przyczyniający się do schłodzenia powierzchni ram. W obrębie głębokich ościeży zewnętrznych (głębokich węgarków), przy wgłębieniach lub występach na fasadzie, rozkład ten ulega zakłóceniu. Może to prowadzić, w szczególności w dolnej strefie ościeżnic i ram skrzydeł, w niezacienionych miejscach od strony południowej względnie zachodniej, do niedopuszczalnego nagrzania profili kolorowych. Parapety okienne, np. z aluminium, odbijające promienie słoneczne mogą ten efekt wzmocnić. Jako sytuacje krytyczne dla montażu okien z profili kolorowych uważa się np. otwory w ścianie, w niezacienionych elewacjach południowych i zachodnich, a przede wszystkim dolną poziomą strefę okna, która znajduje się na styku z parapetem.

Zgodnie z wcześniej opisanymi sytuacjami nie można uniknąć odkształceń powstałych w wyniku różnic temperatur od wewnątrz i na zewnątrz. Odkształcenie jest dopuszczalne, o ile okna są funkcjonalne (chodzi tutaj o szczelność i wytrzymałość), a wartość momentu potrzebnego do zaryglowania okucia nie przekracza 10 Nm, przy czym dopuszczalna jest regulacja okuć. Wartość graniczna dopuszczalnego odkształcenia wynosi 1/300 długości (maksymalnie 8 mm) badanego profilu. W przypadku drzwi wejściowych dopuszczalne jest odkształcenie 4,5 mm, o ile zabezpieczona jest szczelność i wytrzymałość oraz funkcja zamykania. Zasadniczo powstałe wady można podzielić na funkcjonalne oraz optyczne. Wady optyczne ocenia się z odległości 3 m – od strony wewnętrznej budynku – i 5 m – od strony zewnętrznej budynku, przy rozproszonym świetle.

TECHNIKI CZYSZCZENIA
Zabrudzenia powstające zazwyczaj w trakcie produkcji okien, np. podczas montażu okuć (tłuszcz) lub wskutek oznakowań w procesie produkcji, można usunąć wodą z płynami powszechnie dostępnymi w handlu, a które nie zawierają środków szorujących. Ładunki elektrostatyczne powstałe poprzez polerowanie usuwa się wycierając szmatką zawierającą ług mydlarski. Pozostająca smuga mydła zapobiega również powstawaniu ładunków elektrostatycznych przez dłuższy okres czasu. Profili nie wolno suszyć ani tez czyścić środkami pozostawiającymi zarysowania, gdyż można uszkodzić powierzchnię. Czyszczenie na sucho sprzyja ponadto przyciąganiu kurzu. Nie wolno również stosować ostrych środków lub ściereczek do szorowania. W żadnym razie nie wolno używać benzyny, rozcieńczalników zawierających nitrozwiązki ani środków rozpuszczających PVC, ponieważ atakują one powierzchnię profilu i mogą ją trwale uszkodzić. Ponadto zaleca się regularne czyszczenie ram okiennych wodą ze środkami czyszczącymi, powszechnie dostępnymi w handlu, które nie zawierają środków szorujących.

Karol Reinsch
informacja na podstawie materiałów: Aluplast